Rembrandt’ın “Judith at the Banquet of Holofernes” eseri

rembrandt      

Kadınların en iyi kullandıkları silah, kadınlıktır. Bunun tarihteki bir örneği olan Judith‘ten söz edeceğim. Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn‘in 1634 senesinde tamamladığı “Judith at the Banquet of Holofernes“, 143 x 154,7 cm boyutu ve 2,5 cm kalınlığıyla Prado Müzesi‘nin önemli eserlerinden biri. Resmin kesin olarak Rembrandt‘ın olduğu, 1986’da kabul gördü. 

Yahudi asıllı Judith‘in memleketini kurtarmak için Asur Generali‘ni kandırıp öldürmesi, resim sanatında defalarca işlenmiş bir konudur. Samson ve Delilah‘ın hikayesini andıran bu tarihi olayın başkişisi Judith, Yahudiler’in kutsal kadını olarak görülür. Rembrandt‘ın eserinde ise Judith, Asur Generali Holofernes‘in kafasını kılıcıyla kesmeden evvel yiyeceği akşam yemeği öncesinde resmedilmiş. Heybetli bir kadın formunda gördüğümüz Judith‘in modeli ressamın eşi Saskia‘dır.

1

 

Resimde gördüğümüz Judith, uzun karpuz kollu işlemeli bir elbise giymiş. Elbisenin göğüs kısmı yakut ve safir kakmalı zincirlerle süslenirken yaka kısmı kakım (ermin) kürküyle tamamlanmış. Gövde kısmı ise altın iplerle süsleniş. Kulaklarında yakut küpeler var. Boynunda iki sıra inci kolye gördüğümüz Judith‘in üzerinde pek çok değerli taş var. Ressam, onun gücünü göstermek istercesine bir aslan yelesi gibi gür ve kahverengi tonlarında boyadığı saçlarını yine inciler ve altın iplerle süslemiş. 

2

Yüzü net bir şekilde bize dönük olsa da resmin sol tarafına doğru bakan Judith‘ten başka iki figür daha var. Bunlardan biri, Judith’in önünde diz çöken hizmetçisi. Altın saplı bir notilus kabuğunda hanımına içki getiren koyu renk elbiseli hizmetçinin yüzü görünmüyor.

3

Diğer figür ise karanlık arka planda bir hayalet gibi görünen başı bağlı yaşlı kadın. Rahibe kıyafeti giymese de öyle olduğunu tahmin ediyorum. İki eliyle bir kumaş parçası tutan bu kadın, büyük ihtimalle bu kumaşı Holofernesin başını sarmak için kullanacak. 

4

5

Rembrandt‘ın karanlık arka planla daha da aydınlık gösterdiği Judith‘in yüzünün sol tarafına düşen ışık, hizmetçi kadının başının arkasına da vuruyor. Sağ taraftaki işlemeli örtülü masaya gelince, üzerinde duran kitap, büyük ihtimalle İncil. Judith‘in dindar bir kadın olması, bu düşüncemi destekliyor. Öte yandan Judith‘in oturduğu ve onu yüksekte gösteren koltuğun kolunda ressamın attığı imza görünüyor. 

6

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s