John Constable’nin “Flatford Mill” eseri

constable   

John Constable, 19. Yüzyıl İngilteresi’nin romantik ressamlarından. Mısır tüccarı bir babanın oğlu olarak 1776’da dünyaya gelen Constable, 60 yıllık ömrüne pek çok peyzaj sığdırdı ve ardından gelenlere örnek sanatçı olarak sanat tarihindeki yerini aldı. Ressamın 1816’da başlayıp 1817’de bitirdiği “Flatford Mill“den söz edeceğim. 1 metre 33 cm x 1 metre 58 cm ebatlarındaki bu dev eser, 162 mm‘lik kalınlığıyla Constable‘nin en büyük peyzajı olarak Tate Galerisi‘nde sergileniyor. 

Stour Nehri‘ni resmettiği eserlerinin ilki olan bu resme baktığımızda sol kısımda nehrin bir kolu, sağda ise nehir kenarındaki mesire alanını görüyoruz. Solda bir kayıkta balık avlayan bir adam, hemen önümüzde ise biri atın sırtında, diğeri gemileri karadaki direğe bağlayan halatı kesen iki çocuk görüyoruz. Ön tarafın sağında bir su yolu ve minyatür köprü diye tabir edebileceğimiz bir yapı yer alıyor. 

1

Nehre değinmek istiyorum. Çevresinde pek çok ağacın yer aldığı nehre dikkatli baktığımızda ağaçların gölgelerinin kusursuz bir biçimde yansıdığını görürüz. Sol tarafta yer alan kırmızı renkli müstakil evlerin gölgesi de nehre vuruyor. Evlerin kırmızılığının göle düşüşü, kırmızı tonlarında boyanmış. Constable‘nin ressamlık yeteneğini kanıtlayan bu detay, hemen önümüzde; atın yan tarafına düşen ağaç gölgesiyle destekleniyor. 

2

Arka plana baktığımızda gördüğümüz köy, Bergholt Köyü‘dür. Ressamın yaz aylarını geçirdiği bu köy, çocukluğunun bir kısmının geçtiği yerdir. Babası bu yörede mısır ticareti yapmaktaydı ve Constable, çocukluğunun anılarını bu eser aracılığıyla bizlerle paylaşmakta. Ressamın yaptığı açıklamaya göre, Londra’ya tahıl gönderen erkeklerin yer aldığı “Flatford Mill“de gökyüzünün nehre bu biçimde yansıması, onlarca ressam tarafından tekrar edilmiştir. 

3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s