Honore Daumier’in “Don Quixote” eseri

   don-quixote-and-sancho-pansa-2

6 ay mahkum edilmesine sebep olan Gargantua karikatürüyle söz etme şansı bulduğum Fransız ressam Honore Daumier‘in 60’ında yaptığı bir resimden bahsedeceğim. Cervantes‘in meşhur eserinin başkarakteri “Don Kişot“u resmeden Daumier, resmi tamamladıktan 5 yıl sonra görme yetisini bütünen kaybetti. Bu eseri yaptığı sırada da görme oranı yavaş yavaş düşmekteydi. Kimi tarihçiler figürün detaysızlığını sanatçının bu durumuna yoruyor. Bence bu, Daumier‘in karikatürist kimliğinden ileri geliyor. 

1808 senesinde dünyaya gelen Fransız ressam Honore Daumier, 1873’te kör oldu. Bundan 6 yıl sonra son nefesini verdi ve ardında yüzlerce değerli karikatür, heykel, taş baskı ve resim bıraktı. Fransız sanatçının kanımca en değerli niteliği, biçimci olmayıp temaya önem vermesi. Bu da onun karikatürist kimliğinin başarısını açıklıyor; tabii espri anlayışını da katarsak.

daumier don kişot

Söz edeceğim resimde, İspanyol yazar Cervantes‘in tüm dillere çevrilmiş eseri “La Manchalı Şövalye Don Kişot“un baş kişisi Don Kişot‘u atıyla birlikte Daumier‘in fırçasından görüyorsunuz. Hayatının son yıllarında Cervantes‘in bu eserini içselleştirip kendini hem Don Kişot, hem de Sanço Panza‘yla bütünleştiren ressam, 1868’de yaptığı bu esere de kendinden bir vermiş. Bu parça, Don Kişot figürünün olmayan yüzüdür. 

daumier don kişot 2

Beyaz atının üzerinde gördüğümüz Don Kişot‘un sağ elinde kılıcı, sol koltuk altında ise miğferini görüyoruz. Atın daha fazla ön planda olduğu eserde Don Kişot‘un bacağı açık ten rengini açıkça belli edecek şekilde çıplak. Beyaz tenli olduğu görülen şövalyemizin teni, sağ eli ve yüzünde kahverengiye boyanmış. Evet, Don Kişot‘un iki farklı ten rengi var. Yüzünden bahsetmişken Daumier, şövalyenin gözlerini, ağzını çizmemiş. Yalnızca kahverengiye boyadığı kafası, aslında şövalyenin biz; yani Daumier‘e göre kendisi olduğunun ifadesi. 

daumier don kişot 3

Arka plana baktığımızda dağlık bir alan ve kumlu zeminle karşılaşıyoruz. Siyah ve beyazdan başka mavi, kahverengi, sarı ve kırmızı rengi de kullanan ressam, arka planı bizi de içine alacak şekilde resmetmiş. Yani biz, resme alçaktan bakıyoruz. Snki Don Kişot‘la atının yakınında, yalnız bir parça aşağısında duruyoruz. 51 x 32 cm‘lik resim, Münih’teki Neue Pinakothek‘te sergileniyor. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s