Salvador Dali’nin “The Elephants” eseri

dali the elephants

1904’te İspanya’da dünyaya gelen Salvador Dali, 20 Yüzyıl’da Sürrealizm akımının öncü ismidir. Dali‘nin eserleriyle bütünleşebilmek için farklı bir görüş açışından bakmak gerektiği düşünülse de doğrusu Sürrealizm bizlerin içinde. İsteyerek veri alıp çıkaramadığımız bilinçaltımız, bu akımın yararlandığı tek hazinedir. Salvador Dali‘nin 1948’de yaptığı “The Elephants” eserinden söz edeceğim.

1   

Önce arka plandan bahsedeyim. Geneli kırmızı olan arka plan, aşağı indiğimizde kendini direkt açığa vuruyor. Burası bir çöl ve güneş batmak üzere. Bir tahmin yürütmem gerekirse, burası ressamın memleketindeki Tabernas Çölü olabilir, ancak bunun pek bir önemi yok, zira İspanya’nın dörtte üçü düzlük. Güneş batarken kıpkırmızı görünen gökyüzünü arka plan olarak resmeden Dali, resmin tabanında bize “çöl“ü veriyor. Çöl, yer yer küçük tepecikler biçiminde uçsuzmuşçasına uzanıyor. Zeminde biri kanatlı ve elbiseli olmasından dolayı kadın olduğu belli olan, diğeri ise net bir şekilde erkek olduğu belli olan iki figür görünüyor. Kadın figürü, erkeğe doğru koşmakta. 

2

Tekrar yukarı çıkalım. İncecik, iskelet bacakları üzerinde karşılıklı duran iki fil görüyoruz. Çok eklemli, upuzun bacaklı filler, bize zıtlığı veriyor. Çünkü filin ağırlığı tonla ölçülür ve bu denli ince iki çift bacağın üzerinde durması imkansızdır. Yaratılış itibariyle dominant bir hayvan olan fil, egemendirler, güçlüdürler. Sembolik olarak eserde, erkeklik olgusuna gönderme yapıyor. Dali‘nin bize anlatmak istediği, filin gerçek yükünün fiziki değil, ruhi olduğudur.

3

Fillerin sırtlarında bir takım işlemeli örtüler bulunuyor. Ancak en dikkat çekici nokta, sırtlarındaki dört taraflı dikilitaşlar. Ayrıca sağdaki fil, aşağıdaki kadın ve erkek figürüne doğru sanki gülümser gibi bakıyor.

4

Ressamın hayvan odaklı bu eserinde işlediği konu, kuşkusuz “egemenlik, hakimiyet“tir. Fillerin bacaklarındaki ekllemler, Gotik mimari çizgilerini anımsatıyor. Fillerin birer heykelmişçesine karşı karşıya durduğu eser, Dali‘nin çok sevdiği heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini‘nin heykelinden (aşağıda paylaştım) esinlenilerek yapılmış. Orijinal ismi “Los Elefantes” olan resim, özel bir koleksiyonda saklanıyor.

gianlorenzobernini_fountainwithelephantandobelisk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s