Paul Cezanne’nin “The Large Bathers” eseri

large bathers

Fransız ressam Paul Cezanne‘nin “The Bather” adlı bir eserinden söz etmiştim. Yıkanmak üzere olan bir erkek figürünü resmeden Cezanne, aynı konuyu pek çok tabloda işledi. Ressamın Yıkananlar Serisi, pek çok eseri içinde barındırmakta ve şimdi söz edeceğim “The Large Bathers“, bu serinin son vuruşudur. 

Cezanne, orijinal ismi “Les Grandes Baigneuses” olan bu resmi 1898 ile 1905 aralığında tamamladı. Eser bittikten bir sene sonra hayatını kaybeden usta Fransız’ın 210.5 x 250.8 cm‘lik bu dev işi, 1937 senesinde 110.000 Dolar’a Philadelphia Sanat Müzesi tarafından satın alındı ve hala orada sergilenmektedir. 

1

Resme baktığımızda tamamen çıplak bir kadın grubu görüyoruz. Ortadaki göletin bize doğru olan ön kısmında duran bu kadınların her biri dikkatini başka bir şeye vermiş. Yüzleri net olmadığından ifade de alamıyoruz, ancak tüm figürlerin oluşturduğu atmosferden gelen bir his var. Mesela resimdeki kadınlardan ağaçlara yakın; sağ ve sol arka tarafta olanlar uzaklara bakıyor. Öte yandan sağ tarafta ağacın gövdesine yaslanmış bir kadın figürü var, bu kadın doğrudan bize bakıyor. Çırılçıplak kadınların oralı olmadığı, belki de farketmediği biz, onları gözetlemekteyiz ve bunun farkında olan tek figür, ağaca yaslanan kadındır. 

2

Ağaçlara dikkatli baktığımızda yukarı doğru uzanıp birleştiklerini görüyoruz. Bu tıpkı bir üçgeni, çadır girişini andırıyor. Bu durum, resme bir tiyatro sahnesiymiş izlenimi veriyor. Sanki bu çıplak kadınlar bir oyunun içindelermiş ve bize rol yapıyorlarmış gibi. 

3

Cezanne‘nin net çizgilerden kaçındığı ve İzlenimcilik adına verdiği en başarılı işlerden biri olan “The Large Bathers“de kadınların vücut hatları renklerin tonlarıyla ve güneşten gelen ışıkla verilmiş. Mesela sağ tarafta yüz üstü uzanmış figürümüzün bacaklarının arka tarafına direkt vuran ışık, sırtını ve kalçalarını belirginleştiriyor. Cezanne, ışığın kadın üzerindeki hareketini koyu altın sarısıyla göstermiş. Kadınların göğüslerine dikkat ettiğimizde mavi ve gri tonların göğüs hatlarını belirginleştirmek için kullanıldığını görürüz. 

4

Arka planda, göletin diğer tarafında iki figür daha göze çarpıyor. Çok daha uzakta Cezanne‘nin çok sevdiği Aix-en-Provence peyzajı göze çarpar. Cezanne, uzaklık algısını yaratmak için koyu altın sarısı ve parlak beyazı kullanmış. Aynı şekilde gökyüzünde mavi ve yeşil tonlarını kalın fırça darbeleriyle kullanarak sakin ve huzurlu bir hava yaratmış. TitianBotticelli ve Rubens‘in figürlerinden etkilenerek yaptığı figürler, sanki ilahi bir sahnenin içindelermiş gibi.

Reklamlar

One response to “Paul Cezanne’nin “The Large Bathers” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “Bowl and Milk Jug” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s