Camille Pissarro’nun “Pont Boieldieu in Rouen, Rainy Weather” eseri

the-pont-boieldieu-rouen-damp-weather-1896

Camille Pissarro, her ne kadar Amerika’ya bağlı Virjin Adaları’nda dünyaya gelse de ressamlığı katışıksız Fransız’dır. Daha evvel İtalyan Bulvarı peyzajıyla tanıtma fırsatı bulduğum ressamın “Pont Boieldieu in Rouen, Rainy Weather” adlı eserinden söz edeceğim. 1896 senesinde, yani ressamın aramızdan ayrılmadan 7 sene önce tamamladığı eser, Toronto’daki Ontario Sanat Galerisi‘nde sergileniyor. 

Resme bakınca Boieldieu Köprüsü‘nün üç kemerini görüyoruz. Kıyıdan başlıyorum; bekleyen mallar, bir vinç, bir gemi, bir kayıp, iskele, amaçlı ve amaçsız yayalar görünüyor. Ancak en çok dikkat çeken, daha doğrusu dikkatimizi alıp götüren şey kıyıya yanaşmış kayığın ince ve uzun bacasından çıkan dumandır. Duman bacadan çıkıp yörüngesini bozmadan yukarı doğru salına salına çıkıyor. Köprünün bitişine yakın kısmını da kaplayan duman en son gökyüzünün rengine karışarak arka taraftaki fabrikadan çıkan dumanla destekleniyor. Pissarro, burada bize “Sanayileşiyoruz!” demek istiyor.

1

1888 senesinde yapılıp 1940’ta güvenlik gerekçesiyle yıkılan (yenisi yapıldı) Seine Nehri üzerindeki Boieldieu Köprüsü‘nü resmetmek için 4 ay boyunca Rouen Oteli‘nde kalan Pissarro, penceresindeki açıdan onlarca peyzaj resmetti. Bu resimde gördüğünüz köprü manzarası, 73.7 x 91.4 cm‘lik kanvas üzerine yapıldı. 

2

Resimde bir sürü insan figürü ve gözü yoran pek çok nesne var. Bu yoğunluğun bize anlatmak istediği, Pissarro‘nun hep kaçtığı ama aynı zamanda içinde olmadan yapamadığı “kent gürültüsü”dür. Kalabalıkla anlatılan ‘gürültü‘yü hava durumu da desteklemekte. Havanın yağmurlu oluşu, kayığın bacasından çıkan duman, vinçle yapılan işin verdiği gerginlik ve uzaktaki fabrikaların çoklu görüntüsü, şehrin puslu ve yorucu atmosferini başarılı bir şekilde hissettiriyor. 

3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s