Parmigianino’nun “Antea” eseri

parmigianino-Ritratto-di-Antea-la-Bella

İtalya’nın küçük Maniyerist Prensi Parmigianino, başarılı bir portreciydi. 32 yaşında başlayıp 35’inde bitirdiği “Portrait of a Young Lady” adlı eseri, ressam öldükten 1 asır kadar sonra “Antea” adı verildi. Parmiagianino‘nun mermer gibi cildiyle ‘güzellik abidesi’ sayılan bir kadını portrelediği eseri, İtalya’daki Nazionale di Capodimonte Galerisi‘nde sergilendi. 

1

Karanlık bir arka plan tercih Parmigianino, bu şekilde figürünü daha iyi ortaya çıkarmış. Hakkında pek çok söylenti dolaşan figürümüzün kimliği bilinmiyor, lakin kıyafetlerine bakınca bir asilzade olma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Aynı şekilde lüks yaşayan bir fahişe de olabilir. 135 x 88 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan eser, Maniyerizm‘i açıklamaya yardımcı işlerden biri. 

2 Saçları asilzadeler gibi ortadan ikiye ayrılıp arkadan örgülü topuzla sıkıca toplanan figürümüzün başındaki değerli taşlardan yapılmış taç, bu taçla takım olan küpeleri, sol elinin işaret parmağıyla tuttuğu boynundan uzanan zincir, sol elinin serçe parmağındaki yüzük ve eldivenli sağ elindeki zincir zengin bir görüntü sunmakta. Bu takılar, bir metrese verilen hediyeler yahut asilzade soyundan bir genç kızın mücevher kutusundan olabilirler.

3

Küçük boyutlu kafasına zıt olan büyük ve heybetli bedeniyle gerçekdışı görünen figür, gözleri aracılığıyla bizimle direkt temas kuruyor. Yüzünde ‘uılaşılmaz’, soğuk bir ifade bulunan genç kadının cüretkar bakışları, kimi yorumculara göre Da Vinci‘nin meşhur eseri “Mona Lisa” etkisiyle resmedilmiş. Çok katlı altın işlemeli bluzu, beyaz dantelli önlüğü, işlemeli saten  elbisesi, birini elinde tutup diğerini giydiği eldivenleri ve boynundan uzanan tilki kürküyle “Antea” adı uygun görülen resim, Afrodit‘i çağrıştırıyor.

4

3 responses to “Parmigianino’nun “Antea” eseri

  1. Geri bildirim: Parmigianino’nun “Cupid Making His Arch” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Parmigianino’nun “Turkish Slave” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Parmigianino’nun “Madonna With the Long Neck” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s