William-Adolphe Bouguereau’nun “The Birth of Venus” eseri

tumblr_mn3vyuyotK1soyzg6o1_1280

Geçtiğimiz günlerde Eros‘u portrelediği “Cupid with a Butterfly” eserinden söz ettiği William-Adolphe Bouguereau‘nun bir başka işinden söz edeceğim. 54 yaşında tamamladığı Cupid‘in annesi Venüs’ün doğuşunu konu alan “The Birth of Venus“, 300 cm boya ve 218 cm eniyle oldukça büyük bir eser. Orijinal ismi “La Naissance de Venus” olan resim, yapıldığı sene Salon tarafından kabul gördü ve şu anda Fransa’daki Orsay Müzesi‘nde sergileniyor. 

Venüs‘ün (Yunan mitine göre “Afrodit“) doğuşunu anlatan en meşhur eser, Sandro Botticelli‘nin bu eserle aynı adı taşıyan resmidir. Bu hatırlatmadan sonra Venüs‘ün hikayesine geçiyorum. Mite göre Zeus, titan olan babası Kronos‘u tahtından etmiştir. Bu durum kimse için sürpriz değildi; zira aynısını Kronos da babası Uranüs‘e yaptı. Oğlu tarafından Akdeniz’e atılan Uranüs’ün erkekliği, denizin köpüğüyle bir istiridye kabuğunun içinde döllenmiş ve güvercinlerin kuluçkaya yatarak korumasıyla bir süre sonra doğmaya hazır duruma gelmiştir. Günümüzde de doğurganlığın simgesi kabul edilen istiridye kabuğunun içinden çıkan güzel Venüs‘ün Kıbrıs kıyısına doğuşu, eserimizin konusudur.

1

Resmin merkezindeki Venüs, beyaz tenli ve kızıl saçlı olarak resmedilmiştir. Yuvarlak diri göğüsleri, kırmızı dudakları ve ince uzun burnuyla kadınsı hatlara sahip yüzü ve neredeyse arka dizlerine uzanan saçlarıyla dişiliğin temsili olan Venüs figürü; elleriyle serbestçe saçlarını karıştırırken başını sol tarafa doğru çevirmiş ve bedenini belden kırarak oldukça erotik bir poz vermiştir. Bildiğimiz güzel Venüs’ün masumiyetinden uzak olan bu olgun figür, aslında dönemin ‘güzel kadın‘ örneğidir.

2

Bouguereau‘nun eserinde on beş adet küçük erkek melek ve bunların başı olan Venüs oğlu Cupid (Eros) ile sevgilisi Psyche görülür. Cupid ile Psyche, bir yunus balığıyla oynamakta. Cupid, annesine hayranlıkla bakıyor. Yunus balığının ise bu eserde başka bir anlamı vardır; Kronos‘un dölünden olan Venüs‘ün yanında ‘Centaur‘ denilen yarı at-yarı insan biçiminde resmedilen Poseidon da Kronos‘un evladıdır. Poseidon, atların tanrısı olduğu için mitolojik resimlerde genellikle at biçiminde ya da atla ilgili bir detayla birlikte resmedilir. Deniz kabuğundan Venüs‘e yaşam üfleyen, dolayısıyla baharı getiren Poseidon gibi sağdaki Zefirus da ona deniz kabuğundan üflemekte. Zefirus‘un arkasındaki kadın figürü ise Flora‘dır (Chloris).

3

Arka plana baktığımızda havanın açık renk, ancak bulutlu olduğunu görüyoruz. Bulutlar, kısa sürede dağılacaktır, çünkü Venüs‘ün doğuşu, baharın gelişidir. Resmin sol üst tarafına dikkat edin. Burada bir gölge göreceksiniz. Bulutlarla bütünleşmiş gibi görünen bu gölge, Bouguereau‘nun gölgesidir. Ressam, esere kendini katmak istemiştir. Bir başka ayrıntı da eserdeki Venüs’le alakalı. Dönemin Ligne prensesi Marie Georgine, bildiğimiz ya da hayal ettiğimiz Afrodit‘ten uzak olan bu figürün modelidir.

4

Reklamlar

2 responses to “William-Adolphe Bouguereau’nun “The Birth of Venus” eseri

  1. Geri bildirim: François Boucher’in “The Birth and Triumph of Venus” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Black Marble Clock” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s