Kazimir Malevich’in “Black Square” eseri

malevich.black-square

Ön Rafaelloculuk akımıdan söz etmiştim. Akademik eğitimden sıkılıp örnek formun Raphael olmadığına inanan bir grup ressam, daha doğrusu ‘başkaldıran’ özgün sanatçıların yaptığı bu hareket, benim değindiğim ilk başkaldırı hareketi olsa da bunun pek çok örneği mevcut. Mesela konu aldığım “Siyah Kare“, yani “Black Square” de böyle bir hareket aslında. Beyaz arkaplanı siyah yağlıboyayla bir kare biçiminde boyayan Kazimir Malevich‘in eserinin konusu, HİÇBİR ŞEY.

Kazimir Malevich, 1878 doğumlu Polonya asıllı bir sanatçı. 1935’te kaybettiğimiz Malevich, ilk gençliğini Kiev’de geçirdi ve 18’inde aldığı sanat eğitimiyle Monet, Cezanne gibi isimlere hayranlık duyarak türlü eserler vermeye başladı. Kübizm‘le yatıp kalkan Malevich‘in özgün tarzını bulması zaman aldı. Nitekim “Black Square” de 37 yaşındayken ortaya çıktı.

Sanatta özgün çizgisini bulan Malevich, bunu “Süprematizm” olarak tanımladı. Bu akıma, daha doğrusu Malevich‘in dehasına göre resim, bir zaman sonra klasiklerin kopyası oldu ve yeni bir şey kazanmaya ihtiyacı vardı. Sanılanın aksine, ‘Modern Sanat‘ adı altında verilen eserler de yeni değildi. Eğer yeni bir eser verilmek isteniyorsa eskiyle arasındaki köprüleri yakmalı; özgürleşince rahat bir nefes alıp kendini gerçekleştirmeliydi. Malevich‘imiz bunu anlatabilmek ve başlatabilmek için ‘sıfır biçim’le oluşturduğu “Siyah Kare“yi yarattı. “Siyah Kare“yle tüm nü figürler, mekan algısı, ışığın yönü hatta meyve natürmortları bile yok oldu; resim “hiçbir şey“i konu edindi.

kazimir-malevich-300x294

İlerleyen yıllarda bu eserin beyaz arkaplan üzerine kırmızı ve beyaz arkaplan üzerine siyah ve kırmızı yağlıboya versiyonunu da yapan ressam, Kübizm kokan geometrik şekillerle,kullandığımız nesnelerin formundan tamamen çıkarak ve gayet ilkelce dünyayı anlattı; ya da hiçbir şey anlatmamaya çalıştı. Ne var ki 106 x 106 cm‘lik bu eser zamanla çatladı ve çatlaklardan görünen renkler, eleştirileri bambaşka yönlere çekti.

Süprematizm’den ne kadar bahsedersem bahsedeyim kavramlar, tanımlamayla yeterince anlaşılamaz. Eğer “Siyah Kare”ye bakıp “hiçbir şey hissetmemeyi” hissediyorsanız, Malevich’in aklına ermişsinizdir. Bir anlam bulunsun, bulunmasın; eser, genel tarafından reddedildi ve hala da reddedilmekte.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s