William-Adolphe Bouguereau’nun “Cupid with a Butterfly” eseri

lamour au papillon

1825 senesinde dünyaya gelen William-Adolphe Bouguereau, Akademili Fransız ressamlardan biridir. 1905’te memleketinde hayatını kaybeden Bouguereau, sıcak renklerle resmettiği köylü çocuklar ve nü figürleriyle biliniyor. Tam anlamıyla bir ‘biçimci’ olan (her Akademili gibiBouguereau‘nun 63 yaşındayken tamamladığı bir resimden söz edeceğim. Eserinde Cupid‘i resmeden ressamın bu işi Amerika’daki Fred ve Sherry Ross‘un özel koleksiyonunda saklanıyor.

Cupid, Yunan Mitinde Eros‘tur. Tutku ve aşkın sembolü olan bu Tanrı’nın yayını gererek okunu isabetlediği kişi, aşk hastalığına yakalanır; deyim yerindeyse ‘çarpılır’. Resim sanatında sıkça kullanılan Cupid, genellikle küçük erkek çocuğu formunda resmedilir. Ressamımız Bouguereau da Cupid‘i çıplak bir çocuk biçiminde resmetmiş ve tenini oldukça açık tonlarla ortaya çıkarmış.

1

Resimde gördüğünüz küçük Cupid, eski bir çeşme yalağının kenarında bize dönük pozisyonda oturmakta. Sırtında bir çift beyaz kanatları bulunan oğlan, bir bacağını aşağı sarkıtmış, diğerini ise yanlamasına yalağın mermerine uzatmış. Bize göre sağ arka tarafa baktığımızda Cupid‘in işlemeli bir kılıfa koyulmuş oklarını görebilirsiniz. Ok-yay takımını arkasına koyarak onlara sahip çıkmayı tamamen unutan bu küçük oğlan, koluna yapışmış bir kelebekle uğraşıyor.

2

Resmin ana teması, aslında, küçük bir oğlanın, yani Cupid‘in tüm saflığıyla sağ kolunun arka dirsek üstüne yapışan kelebeğe ne kadar hassas yaklaştığıdır. Çeşme kenarında dinlenirken bedenine misafir olan bu canlıya zarar vermek istemeyen Cupid, öyle dikkatlidir ki bütünen bu işe odaklandığı için yayını ve oklarını unutmuştur. İşte buna “çocukluk” diyoruz.

3

Gelelim kelebeğin anlamına. Cupid‘in hayatının dişisi, Pscyhe‘dir. Saflığın ve masumiyetin simgesi olan güzel Psyche, sanatta ‘kelebek‘ figürüyle ifade edilir. Bu eserde Cupid‘in aşkla yaklaştığı kelebek, aslında Psyche‘den başkası değildir. Mermerin kenarında açan mor çiçeklerden bahar ayları olduğunu tahmin etmek zor değil. Öte yandan Cupid‘in yalağına oturduğu çeşmeden akan su, neredeyse her sanat eserinde olduğu gibi bu eserde de ‘zamanın geçtiği’ni anlatmakta.

Orijinal ismi “L’Amour au papillon” olan ve İngilizce’ye “Cupid with a butterfly” olarak çevrilen eser, 168 x 117 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s