Gustav Klimt’in “Tranquil Pond” eseri

klimt tranquil

Avusturyalı ressam Gustav Klimt‘in özgün tarzını, kadın figürlere başrol verdiği eserlerinden ve bir süre önce anlatmaya çalıştığım Beethoven frizinden tanıyabilirsiniz. Bugün sizi, bu adamın ressamlığının bir başka yönüyle tanıştırmak istiyorum; peyzajcı Klimt

1862’de dünyaya gelen Gustav Klimt, 55 yıllık ömrünün son nefesini 1918 senesinde, çok sevdiği Viyana’da verdi. 30’lu yaşlarının ortalarında –ki bu dönemde hayat arkadaşı Emilie Louise Flöge ile tanıştı– İsviçre’ye seyahat eden Klimt, burada ressamlığı için yeni keşifler yapacak ve tanıdığı doğayla daha haşır neşir olacaktı.

Gustav Klimt‘in 1899 senesinde tamamladığı “Tranquil Pond” veya orijinal ismiyle “Stiller Weiher“, 75.1 x 75×1 cm ebatlarındaki kare bir kanvas üzerine yağlıboyayla yapıldı. Ressamın çıkardığı bu iş, Fransız İzlenimciler‘in eserlerine benzemekte ve Klimt‘in peyzaj konusundaki ustalığını göstermektedir. Eser, Leopold Müzesi‘nde sergileniyor.

1

Sabahın çok erken saatlerinde İsviçre, Bergdietikon‘a 200 metrelik kıyısı olan Egelsee Gölü‘nü gösteren eserde dikkat edeceğimiz şey, gölgelerdir. Civardaki ağaçların gölgelerinin gölün üzerine düşüşünü ustaca resmeden Klimt‘in ortaya çıkardığı bu iş, uzaktan baktığımızda bir dünya haritasını andırıyor. Gökyüzünün ve ağaç gölgelerinin göle yansımasının yanında ilerde sağda; çam ağcının yan tarafında güneş ışınlarının çayır yoluna vurduğunu görürüz. Klimt, güneş ışınlarını göstermek için yeşilin açık ve canlı tonunu kullanmış. Resmin ön sol tarafına gelin; gölün kıyısında görünen küçük çim alanda ressamın imzasını göreceksiniz.

2

 

Aşağıda Egelsee Gölü’nün gerçekte nasıl göründüğünü gösteren bir fotoğraf paylaşıyorum.

Egelsee_Sommer_2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s