Bir anekdot 15: Claude Monet’in damak zevki

monets home

Fransız İzlenimci Claude Monet‘in “Women in the Garden“, Parlamento Binası resimleri, akımın önemli işlerinden “Impression, Sunrise” ve Norveç’teki Kolsaas Dağı resminden söz etmiştim. Şimdiyse ressamımızın başka bir tarafından; yemek zevkinden söz edeceğim.

monet03

1840 doğumlu Claude Monet, 1879’da eşi Camille Doncieux‘u kaybettikten sonra hayatını değiştirmeyi düşünmeye başladı. Bu düşüncesini 1883 yılında satın aldığı Giverny‘deki geniş evle hayata döken Monet, 1926 yılının Aralık ayında verdiği son nefesine dek bu evde kaldı. Bahçesi çeşit çeşit çiçek ve ağaçlarla donatılmış 40 metre uzunluğundaki bu ev, insan yapımı gibi değil, bir doğa harikası gibiydi ve ressam, bu evde çok başarılı işlere imza atmıştır.

diningroom

Evin çinili mutfağında ise Monet‘in zevki konuşurdu. Yemek de yapardı, ancak bahsettiğim daha çok damak zevki. Fransa’nın Kuzey kısmında el değmemiş nadir yerlerden biri olan Perigord‘dan trüf mantarı ve Alsas‘tan kazciğeri ve üzüm getirtip çalışanlarına bunları özel tariflere göre pişirten ressam için 160 tariflik bir yemek kitabı da yazıldı.

monet mutfak

Sabah 5’te uyanıp öğlen 11’e dek çalışan Monet, 11 civarı yemek yermiş. Bizzat kendisinin boyadığı sarı renkli yemek odasını Japon gravürleriyle süsleyen ressam, evin bodrumunda mantar yetiştirir, yumurtasını kendi küvesindeki tavuklardan sağlar ve evde ördek piştiğinde kanatlarında baharat terbiyeleyip ayrı bir şekilde tüketirmiş. Tatlı olarak pek çok Fransız gibi elmalı tartı tercih eden Claude Monet, taze muzdan hazırlattığı muzlu dondurmayı da çok severmiş.

blue-living

One response to “Bir anekdot 15: Claude Monet’in damak zevki

  1. Geri bildirim: Claude Monet’in “Dandelions” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s