Frida Kahlo’nun “The Two Fridas” eseri

7-1576

Meksikalı ressam Frida Kahlo, 1939 yılının Kasım ayında eşi Diego Rivera‘dan boşandı. Bu dönemde yaptığı eserleri çok daha derin, çok da acı doluydu. Söz edeceğim “The Two Fridas” (“Las Dos Fridas“) bu dönemin işidir. Başlamadan evvel Frida’nın yaşam öyküsünü aktarmaya çalıştığım yazı ve 9 eserini anlattığım yazıların yer aldığı etiketin linklerini veriyorum.

Resimleri genellikle otoportre olan Frida‘nın bu eserinde kendisinden iki tane var. Soldaki beyaz tenli Frida,  etekleri işlemeli beyaz bir gelinlik giyerek saçlarını İngiliz asilzadeleri gibi örgülü topuzla toplamış Avrupa kültürlü bir kadın rolünde. Sağdaki ise bildiğimiz Meksika yerlisi Frida. Üzeri bambu dikdörtgen bir tabureye yan yana oturan iki Frida, el ele tutuşmuşlar.

1

Fridalar, el ele tutuşmalarının dışında birbirlerine bir damar vasıtasıyla da bağlılar. Soldaki Avrupalı Frida‘nın elbisesinin üzerinden görünen kalbinden çıkan damar, şah damarıyla da bağlantılıdır ve burdan uzanıp Meksikalı Frida‘ya bağlanmaktadır. Uzanan damar, Meksikalı Frida‘nın kalbine, ordan da elbise kolunun içinden geçip kolundan dolanarak elindeki muska ya da rozet diyebileceğimiz küçük aksesuara bağlanmıştır. Bu muskanın üzerinde Diego‘nun çocukluk resmi var. Buradan Frida‘nın Diego‘yu hem kocası hem çocuğu gibi gördüğü çıkarımına varabiliriz.

2

Damarın bitiş noktasına bakalım. Soldaki Avrupalı Frida‘nın sağ elindeki ameliyat makası, bu damarı kesmiştir. Kesilen damardan akan kanlar, Avrupalı Frida‘nın gelinlik biçimindeki beyaz elbisesinin eteklerine damlamaktadır. Beyazın üzerindeki kırmızı; yani kan, Frida‘nın ‘kanayan kalp‘ çağrışımının yanı sıra ölen bebeğini de hatırlatıyor. 18’inde geçirdiği otobüs kazasından sonra 30’dan fazla ameliyat olan Frida‘nın bu eserindeki kırmızı damar, anneyi bebeğine bağlayan göbek bağını da anımsatıyor.

3

Arka plana geçelim. Frida‘nın pek çok eserinde mekan, net olarak verilmez. “The Two Fridas“ta da öyle. Kahve tonlarındaki zemin, çöl kuraklığı çağrışımı yaparken arka plandaki lacivert ve beyaz boyayla ortaya çıkan bulutlu hava görünümü, insana huzursuzluk veriyor. 1939 senesinde tamamladığı 173.5 x 173 cm‘lik eseri Meksika Modern Sanatlar Müzesi‘nde sergilenen Frida‘nın elinde tuttuğu muska, Frida Kahlo Müzesi‘nde saklanmakta.

4

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s