Thomas Gainsborough’un “The Watering Place” eseri

8277

1727 doğumlu Thomas Gainsborough, yaptığı hayvan resimleri ve peyzajlarını gözlemciliğine borçlu. Bunu kendi söylüyor. Mart ayında yazdığım Andrews çiftinin portresinde de yine peyzaja yer veren Gainborough, ölmeden 11 sene evvel ormanın içinde su içen bir grup hayvan resmi yaptı. Ancak resme bakınca ne hayvanlara ne de ağaçlara odaklanabiliyorsunuz. “The Watering Place” adını verdiği ve benim “Sulak Alan” olarak çevirdiği eserde renk ve ışığın kusursuz aktarımı, diğer nesne ve figürleri göz ardı ettiriyor. 

Resmin odak noktasında bir su birikintisinin çevresinde su içen bir grup hayvan var. 6-7 inek ve birkaç keçinin su içtiği bu birikinti, resme adını vermiştir. Ormanlık alanın orta yerinde yer alan bu birikintiden sulanan hayvanları kontrol eden çoban, değneğini omzuna almış, hayvanların sağ arka tarafında duruyor.

1

Sağlı sollu dev ağaçların yer aldığı bu ormanlık alanın sol kısmında biri uzanmış kız çocuğu ve oturduğu yerden bir şey anlatan genç bir kadın bulunuyor. Bu ikilinin yanında biri oturmuş, diğeri ayakta yaslanır pozisyonda iki oğlan çocuğu da var. Bu dörtlü, büyük ihtimalle aynı kasabadanlar ve sohbet etmek için burayı tercih etmişler.

2

Gainsborough‘un yeşilin farklı tonlarını kullandığı bu eserinde ışık, bizzat doğanın kendisinden; güneşten geliyor. Soldaki ağacın gövdesinden köküne doğru vuran güneş ışınları, öndeki ineklerden suya doğru kendini gösteriyor. Gökyüzüne baktığımızda ise Gainsborough‘un yeşil boyalı fırçayı elinden bırakamadığını görüyoruz. Yer yer yeşille desteklediği mavi gökyüzü, resimdeki sakin havayı destekler vaziyette. Ufukta görünen sıra dağlar, 147 x 180 cm‘lik kanvas üstü yağlıboyayla yapılan bu resme derinlik veriyor. 1777’de tamamlanan “The Watering Place“, Londra Ulusal Galerisi‘nde sergileniyor.

3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s