Vincent Van Gogh’un “Woman Sewing with Girl” eseri

woman-sewing-with-a-girl-1883

1853 doğumlu Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, Lahey’de yaşadığı dönemde Clasina Maria Hoornik adlı bir kadınla ilişki kurdu. Van Gogh‘la tanıştığında hamile olan Clasina, 23 yaşında kimsesiz bir kadındı ve çocuğuna bakmak zorundaydı. Akşam yemeği ve ev kirası karşılığı Van Gogh‘un modeli olan genç kadın, ressamın sıcak yuva hasretini depreştirdi. Theo‘ya yazdığı mektuplarda ondan ‘Siena‘ diye bahseden Van Gogh, 50’den fazla resmini yaptığı genç kadından 2 sene sonra ayrılmak durumunda kaldı. Söz edeceğim “Woman Sewing with Girl” veyahut “Siena” adlı eser, 1883’te 55.6 x 29.9 cm‘lik kağıt üzerine kahverengi ve siyah tebeşir ve suluboyayla yapıldı. 

Van Gogh‘tan 3 yaş büyük olan Siena, hayatını dikiş dikerek ve fahişelik yaparak kazanıyordu. Van Gogh‘la tanıştığında Maria Wilhelmina‘ya hamile olan Siena, ressamımızın pek çok eserine modellik yaptı. Yaşamı boyunca aradığı aile sıcaklığını gördüğü bu anne kızı resmettiği işlerinde öne çıkardığı yalnızlık teması, Van Gogh‘un bir başka zıtlığıdır.

1

Resimde arka tarafta duran ve sol profilinden görünen kadın, elindeki dikişe odaklanmış durumda. Topuz biçiminde arkadan topladığı saçları, omzuna yerleştirdiği şalı ve entarisiyle oldukça kendi halinde bir kadın pozisyonunda görünen Siena‘nın ön tarafında ise bize doğru dönük/ annesine arkasını dönmüş bir kız çocuğu var. Yere oturan bu kız çocuğu dizlerini karnına doğru çekerek ellerini dizlerine birleştirmiş. Önüne eğilmiş yüzünde hüzünlü bir ifade var. Van Gogh‘un aynı alan içinde yan yana resmettiği anne-kız, duygusal anlamda birbirinden çok uzaktır. Yalnızca küçük kız figürüne baktığımızda bu kızın kendini ne kadar yalnız hissettiğini görürüz.

2

1883’te Lahey’den ayrılan Van Gogh‘u trene kadar geçiren Siena ve ailesi, ressam üzerinde güçlü bir tesir bırakmıştı. Theo‘ya yazdığı bir mektupta “…Ayrılık gerçekten zordu” şeklinde bir kelamda bulunan ressamın bu işi, Van Gogh Müzesi‘nde sergileniyor.

One response to “Vincent Van Gogh’un “Woman Sewing with Girl” eseri

  1. Geri bildirim: Anton Mauve’nin “Morning Ride on the Beach” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s