Hüseyin Avni Lifij’in “Son Otoportre” eseri

paint-165

Ülkemizin değerli sanatkarlarından Hüseyin Avni Lifij, otoportresiyle tanınan nadir ressamlardan. Ağzında pipo, elinde kadeh, omzunda yırtık çorap ve çapkın ve umursamaz ifadeli yüzüyle resmettiği kendisi, 41 yaşında son nefesini verdiyse de geriye onlarca peyzaj ve çok sayıda portre bıraktı. Size anlatmaya çalışacağım Lifij eseri, yukarıda gördüğünüz otoportresidir. 

1886 senesinde dünyaya gelen Hüseyin Avni Lifij, ilk otoportresini -1908 sanılsa da- 1906’da yaptı. Yaşamı boyunca pek çok resim yapan ressamımız, eğitim maksadıyla gittiği Paris’ten 1912’den döndü ve 5 sene sonra Abdülmecid’in de desteğiyle Şişli Atölyesi‘ni kurdu. Bu atölyede 1. Dünya Savaşı’na dair resimler yapan Lifij, 1924 senesinde Sanayi-i Nefise’ye öğretmen olarak atandı.

1

Yaptığı peyzajlarla Renoir, Monet gibi İzlenimciler’in peşinden giden Hüseyin Avni Lifij‘in yukarıda gördüğünüz son otoportresini ne zaman yaptığı bilinmiyor. Resim hakkındaki en kesin bilgi, ressamın son otoportresi olduğu. Yeşil tonlarındaki ceketinin içinde kahve tonlarında olduğunu düşündüğüm gömleği pek belli olmasa da Lifij, boynuna bohem tarzında doladığı eşarbı için mavi rengini kullanmış. Önden hafiften açılan saçlarına bakınca 35’ini aştığı belli olan ressam, bıyık kesim biçimiyle uyumlu kalın kaşları ve sert yüz ifadesiyle “yurtdışı görmüş sanatçı” pozunu veriyor.

Sağ alt tarafa Eski Türkçe harfleriyle imzasını bırakan Hüseyin Avni‘nin 26,7 x 18,8 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla tamamladığı bu tablosu özel koleksiyonda saklanıyor.

2 responses to “Hüseyin Avni Lifij’in “Son Otoportre” eseri

  1. Geri bildirim: Hüseyin Avni Lifij’in “Zeyrek’ten Görünüm” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Hüseyin Avni Lifij’in “Alegori / Savaş” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s