Rogier van der Weyden’in “Saint Ivo” eseri

03stivo1

Flaman ressam Rogier van der Weyden, yaptığı triptiklerle tanınır. Doğal olarak Weyden’in eserleri din temalıdır. Ben de ressamın yaptığı bir aziz portresinden bahsetmeye çalışacağım. 50 yaşında resmettiği “Saint Ivo“yu (“A Man Reading“) tamamladıktan 14 yıl sonra hayatını kaybeden Weyden‘in bu işiyle ilgili yazıma başlamadan bir ek bilgi de vermek istiyorum; esas ismi ‘Roger de la Pasture‘ olan ressam, 1436’da Hollanda’ya yaptığı seyahatte ‘Rogier van der Weyden‘ adını aldı.

Yukarıdaki portrede gördüğünüz kişi, Yves Helory‘dir. Hıristiyan alemi onu, “Aziz Ivo” olarak tanır. Bugün 3000 kişilik nüfusa sahip olan Louannec Bölgesi’nde rahiplik yapan Kermantinli Ivo, yoksulların ve öksüzlerin savunucusu olarak ün salmıştır. Hukuk okuyan ve ömrünü yoksulların hakkını savunmaya adayan Ivo, tarihe göre 1253 yılında doğup 1303’de öldü ve ‘Aziz’ unvanını öldükten 44 yıl sonra Papa 6. Clement tarafından aldı.

11111111

Katolikler için önemli bir zat olan Aziz Ivo‘dan söz etmeye devam ederek gönlü temiz bu adamı daha yakından tanımanızı istiyorum. Yaptığı işler arasında yoksullardan alınan oransız ve haksız vergileri düzene sokan ve ailesi olmayan çocuklar için yatak, yemek, iş sağlamaya çalışan Ivo, varlıklı olmasına rağmen kendini yakın hissettiği bu insanlar gibi yaşayıp ekmek, et ve sudan olabildiğince uzak dururmuş. Mütevazı hayat uğruna dünyevi zevklerden uzak duran Aziz Ivo‘nun adı, Van Der Weyden‘in bu eserinde yaşamaya devam etmektedir.

1

Üzerinde rahip kıyafeti bulunan erkek figürümüz, sakin ifadeli beyaz yüzüyle öne çıkmakta. İki eliyle birden tuttuğu kağıda odaklanmış gibi görünen figür, dikkatli bakıldığında kağıttaki yazıyı okumuyor; kağıdın üst tarafında bir yere doğru bakıyor. Bununla beraber, resmin sağ tarafına doğru konumlandırılmış başı, sanki büyük bir resmin solda kalmış bir parçasıymış izlenimi yaratıyor. Yani ressam sanki bu resmi Aziz Ivo’nun portresi olarak değil de çok figürlü bir resimden kesmiş gibidir.

2

Kapalı alan olmasına rağmen klostrofobiyi harekete geçirmeyen eser, derinliğini arka plandaki pencereden görünen manzaradan alıyor. Göl kıyısında yeşil alan, yol ve ağaçların göründüğü pencere, portrenin kendisinden daha detaylı. Bu durum, Aziz Ivo figürünü duygusuz bırakmış. 45 x 35 cm‘lik meşe ağacından kesilme panel üzerine yağlıboyayla yapılan resim, Londra Ulusal Galerisi‘nde sergileniyor.

 

One response to “Rogier van der Weyden’in “Saint Ivo” eseri

  1. Geri bildirim: Rogier van der Weyden’in “Portrait of a Lady” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s