Caravaggio’nun “David and Goliath” eseri

P00065

Gerçek ismi Michelangelo Merisi olan İtalyan Barok ressam Caravaggio, ölmeden 10 yıl önce “David and Goliath” adlı bir resim yaptı. Kuran ve Eski Ahit’te konusu geçen İsrailli David‘in Filistinli Goliath‘ı öldürmesini anlatan 110.4 x 91.3 cm ebatlarındaki yağlıboya eser, Madrid’deki Prado Müzesi‘nde sergileniyor.

1

Filistinli Goliath (Calut), İsrailoğulları‘na zulmeden güçlü bir devdir. Girdiği düellolarda kimseyi sağ bırakmayan Goliath, David adında (Hz. Davut) bir çobanın ortaya çıkışıyla ‘yenilmez‘ unvanını kaybedecektir. Kusura bakmazsanız devrik anlatımla devam edeceğim; olay, MÖ 1040 – 970 aralığında geçer. DavidKral Salu‘dan (Talut) Goliath‘la düelloya girmek için izin ister. Yalnızca bir çoban olan David‘in cesareti herkesi etkilese de herkes Goliath‘ın çocuğu öldüreceğini düşünmektedir. Zaman gelir ve David planını uygular. Goliath‘ın başındaki demir miğfere beş adet taş atan David, devin rahatsız olup miğferini çıkarmasıyla sapanına davranır ve onu tam alnının ortasından vurur. Dengesini kaybedip yere düşen Goliath‘ın yanına koşan David, elindeki hançerle kafasını keser ve dev ölür.

2

Üzerinde gövdesini örten beyaz kumaşla eğilmiş, çevik bir şekilde Goliath‘ın kesik başını tutan David, ‘çocuk’ denilecek yaşta genç ve taze görünüyor. Sakalları ve birbirine karışmış saçlarıyla Goliath‘a baktığımızda ise alnının tam ortasında kanı henüz kurumamış bir yara göze çarpar. Bu iz, David‘in sapanıyla yaptığı yaradır. Goliath‘ın yüz ifadesine dikkat kesilin; ani bir hareketle başı kesilen insanın yüzündeki son ifade, başın gövdeden ayrılışından sonra bir süre daha kendini korur. Sağ alt tarafa doğru bakan Goliath‘ın yüzünde şaşkınlık, ne olduğunu anlamamışlık var.  David‘in sağ bacağının hemen arkasında duran Goliath‘ın sağ eli, yumruk şeklinde sıkılmıştır. Bu, Goliath‘ın hıncını ifade eder.

3

Caravaggio‘nun ışık-gölge yeteneği, “David and Goliath” (orijinal ismiyle; “David vencedor de Goliath“) eserinde de mevcut. David‘in yukarıdan aşağıya doğru uzanan sağ omzundan ta yumru yaptığı elinin parmaklarına dek vuran ışık, sağ diz üstünden ayak parmaklarına denk kendini gösteriyor. Aynı ışık, Goliath‘ın şaşkın bakışlı yüzüne de vuruyor. Buna ek olarak, ışık; David‘in dizinden kırdığı sol bacağında da yansıyor. Klostrofobik bir iş olan resimde eylemi gerçekleştiren David‘in başı, gölgede kalmış. Buna ters olarak ‘öldürülen kişi’, yani Goliath‘ın kesik başı, ışıkla aydınlanmış vaziyette. Buradan Caravaggio‘nun ışık – gölge zıtlığını figürlerinin vaziyetlerine göre yansıttığı sonucuna rahatlıkla varabiliriz.

4

Reklamlar

2 responses to “Caravaggio’nun “David and Goliath” eseri

  1. Geri bildirim: Andrea del Castagno’nun “David with the Head of Goliath” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Gustave Dore’nin “David Slays Goliath” illüstrasyonu | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s