Amedeo Modigliani’nin “L’amazone” eseri

Woman-in-Yellow-Jacket-web

Daha önce “Red Nude” adlı resmiyle söz etme şansı bulduğum İtalyan ressam Amedeo Modigliani‘nin gençliğine gideceğiz. Yukarıda gördüğünüz kadın portresini 25 yaşındayken yapan ressam, henüz pişmediği bir çağda başladığı bu işi zor bitirdi. Portredeki modelin kendisine 1 hafta vermesi, bu süreci daha da zorlaştırdı. 92 x 65.6 cm‘lik yağlıboya resim, geçtiğimiz sene 26 Milyon Dolar’a satıldı. 

1884 yılında dünyaya gelen Yahudi kökenli Amadeo Modigliani, Paris’te yaşadığı dönemde yakın arkadaşı ve doktoru Paul Alexandre‘den bir sipariş aldı. Kendisinden yalnızca 3 yaş büyük olan Doktor Alexandre, Modigliani‘den Barones sevgilisi Marguerite de Hasse de Villers‘in portresini yapmasını istiyordu ve bunu mümkün olduğunca kısa bir sürede tamamlamalıydı.

111111

Resimde gördüğünüz genç kadın beyaz gömlek, siyah bir kravat, siyah pantolon, siyah şapka ve siyah eldivenleri sarı ceketiyle kombinlemiş. Bir bütün olarak düşündüğümüzde bu kıyafetler, erkek kıyafetleridir. Lakin genç kadın figürümüzün kadınsı hatları ve sol dirseğinden kırarak beline dayadığı eli, onu erkeksilikten fersah fersah uzaklaştırıp daha ‘femme fatale‘ bir görüntü veriyor. Bir seyis gibi giyinen genç kadın figürü, resmin adından da anlayacağınız üzere bir amazondur.

2222

Öncelikle sarı cekete dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu sarı ceket, resmin ana noktasıdır. Eserdeki en sıcak renk olan sarı, arka planın koyu yeşil tonlarıyla daha da ortaya çıkıyor. Genç kadının yüzüne bakalım. Biraz fazla çıkık elmacık kemikleri, yine fazla uzun çenesi, yüzüne göre küçük kalmış ve büzülmüş gibi duran dudakları, hafif kısılmış gözleri ve ince yay biçimli kaşlarıyla genç kadın, bu haliyle Modigliani‘nin gençlik dönemi işi olduğunu hemen belli ediyor. Heykel gibi bir yüz ortaya çıkaran Modigliani, boyama ve beden ölçüleri açısından kusursuz olan eserinin sol alt tarafına imza atmış.

Bir not: Modigliani‘yle anlaşamayan Barones modelimiz, eser bitince kendini tanıyamamış ve buna memnun olmuş. Zira Doktor Alexandre ile yaşadığı yasak aşkın bu şekilde duyulması çevre açısından hoş olmazdı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s