Caspar David Friedrich’in “Solitary Tree” eseri

solitary tree

Almanya doğumlu Romantikler arasında en iyilerden biri olan Caspar David Friedrich, 1840’ta hayatını kaybetti. Eserlerinde yalnızlık, kaybolmuşluk gibi öznel hislerin yoğun olarak hissedildiği Alman ressam, 1822’de “Solitary Tree” adlı bir resim yaptı. Işığın yansımasıyla belirginleşen gölgelendirme tekniği ve renkler, Friedrich‘in ressamlığını özetler nitelikte. Ressam doğayı öyle iyi tanıyor ki esere “resim gibi fotoğraf” şeklinde yaklaşmak absürt kaçmıyor.

Eserin odak noktasında ağaç var. Seyrelmiş dalları ve zayıf gövdesine rağmen ağaç, yerinde dimdik duruyor. Bu bir meşe ağacı. Yukarı doğru göğe ulaşmak ister gibi uzanan ağaç; hiçbir teknolojik baskı ve değişime uğramadan, Tanrı’nın yarattığı gibi kalmış canlı olarak karşımızda. Tam ortada, dimdik; ancak meydan okumaktan uzak. Yapayalnız bu ağaç, Doğa‘nın kendisini simgeliyor. Öte yandan meşe, Cennet ile Dünya arasında bağlantı kuran bir arabulucudur.

1

Zemine bakalım. Yeşilin türlü tonlarının görüldüğü çimler, yer yer kuraklaşmış. Bu durum, meşemizin yalnızlığını vurgulamakta. Ağacın dibinde, su birikintisinin öte yanında, elinde değneğiyle bir çoban duruyor. Koyunlarını otlatan çoban, ağacın gövdesinde dinlenmekte. Çobanın eserdeki tek insan figürü olması, çobandan ziyade ağcın yalnızlığını belirginleştiriyor.

2

Arka plana gelelim. Bir grup ağaç görüyoruz. Buradan ağacımızın yalnız olmadığı sonucuna varmayalım, zira bizim meşemiz kendini izole ettiği için yalnızdır. Daha da geriye gittiğimizde dağları görüyoruz. Eteklerinde kasaba olduğu sağ taraftaki gotik mimariden anlaşılıyor.

3

İngilizceye “The Lone Tree ” yahut “Solitary Tree” şeklinde çevrilen eserin orijinal ismi “Der einsame Baum“dur. Türkçe’ye “Yalnız Ağaç” olarak geçen 55 x 71 cm ebatlarındaki yağlıboya resim, Berlin’deki Alte Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

 

Reklamlar

One response to “Caspar David Friedrich’in “Solitary Tree” eseri

  1. Geri bildirim: “Yalnız Ağaç / Caspar David Friedrich” | imgeleminen.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s