Frida Kahlo’nun “Diego on My Thoughts” eseri

fridabrush.76

Diego Rivera, bizim ülkemizde “Frida’nın kocası” olarak tanınıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Diego‘nu freskleri en çok memleketi Meksika’da biliniyor. Ben “Frida’nın kocası” kimliğiyle, Frida‘nın bir eseri vasıtasıyla bahsedeceğim kendisinden. “Self-Portrait as a Tehuana” ya da genel adıyla “Diego on My Thoughts“, 1943 senesinde Tehuantepec‘te yapıldı. Gerçek bir Meksikalı olan Frida, bu resimde karşımıza  Tehuantepec‘in yerel kıyafetiyle çıkıyor. 

Meşhur otobüs kazasıyla başlayan fiziksel rahatsızlığı hayatı boyunca devam eden Frida Kahlo, “Diego in My Thoughts” eserini 36 yaşında tamamladı. Aslında bu resme 1940 senesinin Ağustos ayında başladı, ancak Frida, o sene sadakatsizlik sebebiyle Diego‘dan boşandı. Meksika’nın Oxaca Eyaleti‘nde yer alan Tehuantepec‘in yerel kıyafetiyle poz verdiği 76 x 61 cm‘lik masonite üzerine yağlıboyayla yapılan bu resim, özel bir koleksiyonda yer alıyor.

1

Diego Rivera, çapkın yapılı bir adamdı. Frida‘ya tutku dolu aşk bağlarıyla bağlı olan Diego, yine de yaradılışını yaşamaya devam etti ve Frida hep aldatılan kadın oldu. Birbirlerini tanıyıp da seven bu ikiliden hafifliği yaşayan kuşkusuz Diego idi ve Frida büyük acılar çekiyordu. Yaptığı resimlerin çoğuna kendini de koyan ressamımız, bu resimdeki portresinin alın tarafına Diego‘nun başından omuzlarına kadar olan kısmını yerleştirdi. Bu hareketiyle Frida, hem “Her zaman aklımdasın” diyor, hem de “Her zaman benimsin“.

2

Resme baktığımızda, Frida‘nın başını bütünen çevreleyen kabarık bir başlık giydiğini görüyoruz. Beyaz başlık, papatya familyasına ait beyaz yapraklı çiçeklerle desenlenmiş. Bu ayrıntıyı, başlığın üzerine kullandığı sarı boyayla ortaya çıkarmış. Başlık omuz kısmında dökümüne göre gölgelendirme yapılmış ve vişne çürüğüne benzer renkte şeritle ayrılmış. Bu kuşağın rengi, başının üzerindeki çiçeklerin yaprakları ve dudağının rengiyle uyum içinde.

Göcbebekleri sağ alt tarafa doğru kayan Frida‘nın yüzünde net ve mutluluk hissinden uzak bir ifade var. Siyah saçlarını sıkıca toplayarak başlığın içine saklayan Frida‘nın alnında ise yukarıda dediğimiz gibi Diego’nun yüzü var. Martı kaşlarının üzerine hizalanan Diego‘nun görüntüsünün hemen üzerinde ise küçük bir demet çiçek, Frida‘nın başlığına sıkıştırılmış. Resimden biraz uzaklaşınca bu çiçeklerin ince ince kök şeklinde tüm tabloya yayıldığını görürüz.

tumblr_lfo7t0ni771qdthzuo1_400

Bu kıyafetin temsili bir fotoğrafını paylaşıyorum. Ayrıca Frida‘nın bu tabloyla verdiği bir pozu da paylaşıyorum;

AAA_arquflor_0004

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s