Marc Chagall’ın “Self-Portrait with a Clock in Front of Crucifixion” eseri

151

Resim camiasında Yahudi kimliğiyle öne çıkan Marc Chagall‘ın “Self-Portrait with a Clock in Front of Crucifixion” adlı eserinden bahsedeceğim. 2. Dünya Savaşı’nda Naziler’in zulmüne uğrayan Yahudi kardeşlerinin acısını yaşayan Chagall, 1947’de tamamladığı bu eserinde çarmıha gerilmiş İsa’ya da yer verdi. Aslında Chagall, çarmıhtaki İsa figürünü pek çok eserine yerleştirdi. Bu Chagall‘ın sanatı için bölümlenmiş bir dönemdir. Bu dönemle ilgili en belirgin özellik, İsa’nın Yahudi olarak resmedilmesidir. 

2. Dünya Savaşı esnasında 50’li yaşların sonunda olan Marc Chagall, buhranın hissedildiği 1944 yılında çok sevdiği eşini kaybetti. Aşka yer verdiği her eserinde eşini model alan Chagall, üzüntüsüne savaşta yaşananları da ekledi. İşte 1947’de tamamladığı 86 x 71 cm ebatlarındaki yağlıboya işi “Self-Portrait with a Clock in Front of Crucifixion“, özel koleksiyonda saklanıyor.

1

Resmin merkezinde kırmızı bir eşek ve arkasında kadına benzeyen bir figür yer alıyor. Bu figür, kadın değil; Chagall‘ın kendisidir. Pek benzemese de bu gerçeği, eserin otoportreli olmasından çıkarabiliriz. Chagall, önündeki kırmızı eşeğe yanağını dayamış. Buradan kendisinin, genel olaraksa insanoğlunun doğaya duyduğu özlemi görebiliriz. Chagall‘ın hüzünlü, eşeğin sakin ifadesi dikkat çekici. Eşek figürü, aslında aynı zamanda ‘kurtarıcı’ rolünde.

2

Kurtarıcı” demişken, sağ tarafa gelelim. Resim içinde resim var. Bu iç resimde çarmıha gerili İsa‘yı görüyoruz. İsa’ya sarılıp ona destek olan ise büyük ihtimalle Meryem’dir. Asırlardır bilinen İsa çarmıh Meryem hikayesi. Bu detyda en önemli nokta, kuşkusuz İsa’nın bel altına sardığı tallittir. Tallit, Yahudiler’in kullandığı bir şaldır ve Chagall, İsa’yı bu şalla resmederek ona Yahudi kimliği vermiştir.

Yeşil, kırmızı, mavi ve sarı renklerinin kullanıldığı bu Sürrealist eserin en üst tarafında ve resmin isminde de yer alan saat, kanatlı bir güvercini andırıyor. Sarı rengine boyanan saat, 3’ü gösteriyor; ancak bunun öğlen mi, sabaha karşı mı olduğu belli değildir. Saatin kanatlı resmedilmesi, zamanın uçup gittiğine vurgu olabilir. Büyük ihtimalle öyledir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s