Caravaggio’nun “Medusa” eseri

medusa

Caravaggio, Medusa‘nın kesik başını iki kez resmetti. İlkini 1596’da, ikincisi ve meşhur olanıysa 1597’de yaptı. 1610’da hayatını kaybeden usta İtalyan’ın bu mitolojik eseri, Medusa‘nın ilk olmasa bile en bilinen resmidir. Yılan saçlı kardeşlerden ölümlüsü olan Medusa, Caravaggio‘nun bu işinde bir görüntüye kavuştu ve hepimizin hayal gücünü sınırladı. Anlatmaya mitten başlıyorum;

Gorgonlar‘dan daha önce Klimt’in Beethoven Frizi‘nde bahsetmiştim. Yunan Mitolojisi’nin bu önemli üç kızkardeşinden ölümlü olan güzeller güzeli Medusa, Zeus kardeşi Poseidon‘un kalbini çalar. Aşkına karşılık alamayan Poseidon, Medusa‘ya zorla sahip olur ve bunu Zeus’ın kızı Athena‘nın mekanında yapar. Kalbi kırılmış, örselenmiş Medusa‘yı gören Athena, zaten var olan kıskançlığından çılgına döner ve ona bir ceza verir. Medusa artık çirkindir; saçları yılandır ve gözlerinin değdiği taşlaşmaktadır. Athena ise tatmin olmuştur.

medusa 1

Zaman geçer, başka bir yazıya konu olacak bir olay sonrası Medusa‘nın ölüm fermanı imzalanır. Kral Polydectes tarafından Medusa‘yı öldürmek üzere yola çıkan Perseus, Athena ile karşılaşır. Athena, Perseus‘a “..Sakın bakma o canavarın gözlerine, taş kesilirsin. Orağını hazırla ve geri geri gelerek onun başını kes!” der ve ona parlak bir kalkan verir. Bu kalkanın amacı, Medusa‘nın dikkatini dağıtmak ve Perseus‘un taş olmasını engellemektir. Olay gerçekleşir ve Medusa, başı kesilerek can verir.

İtalyan resminin Barok yüzü Caravaggio‘nun 60 x 55 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla 1597’de resmettiği bu işi, dış bükey bir ahşap panele monte edildi. Eser, bu şekliyle Athena‘nın Perseus‘a verdiği kalkanı anımsatıyor. İlk versiyonunu 1596’da 48 x 55 cm‘lik kanvasa yapan ressam, bu eserine, Medusa hakkında bir şiir yazan İtalyan şair Gaspare Murtulo‘nun adı olan “Murtula“adını verdi. Ayrıca esere “Michel A.F.” şeklinde bir imza attı. Bu imzanın manası, “Michel Angelo Fecit” yani “Michel Angelo Made This“tir. ‘Michel Angelo‘ ise Caravaggio’nun ilk adıdır.

medusa 3

Resimde Medusa‘nın kesik başını görüyorsunuz. Saçları yerindeki yılanlar serbestçe hareket eder, birbirine dolanır vaziyette. Başı tam çene altından kesilen Medusa‘nın hala canlı olduğu, bizlerde bir şaşkınlık yaratır. Lakin esas şaşkınlık, Medusa‘nın yüzündedir. Göz göze değdiği herkesi taşa çeviren bu güçlü kadın, yaşam ile ölüm arasında kaldığı o kısa anda korku ve şaşkınlıktan başka bir şey hissetmiyor. Medusa‘nın bu sinikliği, hakimiyeti bize teslim ediyor; dominant rolünü üstlenen biz oluyoruz.

medusa 2

Başının kesildiği yerden koyu kırmızı renkte kan fışkıran Medusa‘nın endişeli ifadesinin yuvarlak ve dışa doğru bükük bir panele resmedilmesi, saygı duyulası bir deha ürünü. Çünkü yukarıda bahsettiğim mitte Medusa, bir kalkanla pusuya şaşırtılıp orakla öldürülüyor. Eser, Floransa’daki Uffizi Galerisi‘nde.

Reklamlar

2 responses to “Caravaggio’nun “Medusa” eseri

  1. Geri bildirim: Caravaggio’nun “The Calling of St. Matthew” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Caravaggio’nun “Conversion on the Way to Damascus” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s