Lucas Cranach’ın “Man of Sorrows” eseri

Lucas_Cranach_d.Ä._-_Christus_als_Schmerzensmann_(Kunstsammlungen_Böttcherstraße,_Bremen)

Lucas Cranach the Elder, Alman Rönesansı’nın bşlangıç aşamasının önemli kimselerindendi. Baba Cranach’ı size “Adem ile Havva” eseriyle tanıtmıştım. Şimdiyse Mesih’in acısını anlatan bir eser, “Man of Sorrows“tan söz edeceğim. 

1472 doğumlu Cranach‘ın  43 yaşındayken tamamladığı “Man of Sorrows“, aynı yahut benzer adı taşıyan ve aynı temayı işleyen eserlerden yalnızca biri. 57.5 x 75 cm‘lik ahşap panel üzerine yağlıboyayla yapılan resim, İtalya; Brixen’de yer alıyor.

333

Resimdeki erkek figürü, İsa’nın kendisidir. Lucas Cranach, karanlık bir arka plan tercih ederek zaten merkezde yer alan figürü daha da öne çıkarmayı tercih etmiş. Öne çıkan İsa‘nın vaziyeti ve yüz ifadesi, çarmıhtan indikten sonraki durum ve hislerini göstermekte. Avuçlarından çarmıha çivilenerek asılan İsa’nın ellerinin üzerindeki kanlı yaralar, stigmadır. Yaralı ellerini göğüs hizasında çapraz yaparak bize gösteren İsa, “kendine hakim oluş”u ifade ediyor. Tanrı’nın evladı olarak “kurtarıcı” rolüyle dünyaya gelen İsa’nın gözlerindeki ifade ise “passion” denilen acı, tutku, merhamet, çile hislerini göstermekte.

222

Yakından baktığımızda çıplak göğsünde ve kollarında nokta nokta kanlı yaralar olduğu görülen İsa‘nın saçları, bıyıkları ve sakalları kahve tonlarına boyanmış. Göbek deliğinin bize göre sol üst köşesindeki derin yara, çarmıha gerilip zulüm gören İsa‘nın çektiklerinin küçük bir göstergesi.

Reklamlar

One response to “Lucas Cranach’ın “Man of Sorrows” eseri

  1. Geri bildirim: Lucas Cranach’ın “St Barbara” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s