Vincent Van Gogh’un “Pere Tanguy” eseri

vincent-van-vogh_portrait-of-père-tanguy_ArtEx1

Hollandalı usta Vincent Van Gogh‘un Japon baskılara hayranlığını biliyoruz. “The Courtesan” ve meşhur “Bahar Dalları” ile ressam üzerindeki Japonizm etkisi net olarak görülür. Van Gogh’un ressamlığının bir başka yanı olan portrecilik de yine en başarılı olduğu konulardan. Peki usta Hollandalı bu ikisini birleştirip bir eser verse ortaya nasıl bir şey çıkar? Ölmeden 3 yıl evvel tamamladığı “Le Pere Tanguy” bunun cevabıdır. 

Önce Tanguy Baba, yani Julien François Tanguy‘u tanıyalım. Vincent Van Gogh, 1886 senesinin Mart ayında kardeşi Theo‘nun yanına gitti. Burda kaldığı süre boyunca resim yapmaya devam eden ressam, boyalarını Tanguy Baba‘dan satın alırdı. İdealist bir yapıya sahip ve büyük bir sanatsever olan Tanguy Baba, ressamları desteklerdi ve hatta çoğu zaman boya karşılığı para değil, yapılan tabloları kabul ederdi. Dükkanının arka tarafını küçük bir galeri şeklinde tasarlayan Tanguy Baba, Van Gogh‘dan başka Cezanne, Lautrec, Renoir, Pissaro gibi isimlerin tablolarını sergilemiş ve bu isimleri desteklemiştir. 1825’te doğan ve 69 yaşında hayatını kaybeden Tanguy Baba‘nın bir portresini yapmak isteyen ressamımız, tam üç eser yaptı. Bunlardan en şık olanı, üstte gördüğünüzdür.

1

Resmin tam merkezine yerleşen Tanguy Baba, mavi düğmeli ceketi, boynuna bağladığı sarı ve yeşil renkleriyle boyanan eşarbı, daha koyu tonlardaki şapkası ve koyu renkli pantolon giymiş. Ellerini mütevazı bir şekilde birleştiren Tanguy Baba‘nın yüzündeki ifadede huzur, minnet ve şefkat okunuyor.

2

Tanguy Baba figüründen ziyade resimde esas önemli olan arka plandaki Japon baskılardır. Özellikle bize göre sağ arkada yer alan baskı, Van Gogh‘un bizzat kopyaladığı “The Courtesan“. İlk paragraftan görebilirsiniz. Sistematik fırça darbeleriyle tamamladığı eserinin arka planını bu baskılarla dolduran Van Gogh’un 1887 senesinde tamamladığı bu eseri, 1894 yılında Tanguy Baba ölünce ailesinden satın alındı. Satın alan, heykeltıraş Rodin idi. 92 x 75 cm ebatlarındaki eser, Rodin Müzesi‘nde sergileniyor.

2 responses to “Vincent Van Gogh’un “Pere Tanguy” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Green Parrot” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Portait of Dr. Gachet” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s