Leonardo Da Vinci’nin “Virgin of the Rocks” eseri

88EE1812LEONARDO 1

Peter Paul Rubens’in “Masumların Katli” eserini hatırlarsınız; Yahudi Kralı Hirodes, Betlehem’de dünyaya gelen bütün erkek bebekleri öldürtür. Gerekçesiyse yakın zamanda doğan bir oğlanın kurtarıcı peygamber olacağıdır. Bebekleri vahşice katleden Hirodes‘in işleyeceği bu büyük suçu haber alan Yusuf, eşi Meryem ve bebek İsa‘yı alıp Mısır’a kaçar. Söz edeceğim “Virgin of the Rocks” adlı resim, Meryem ile bebek İsa‘nın Mısır yolunda Yahya ile karşılaşma anını konu ediniyor. Leonardo Da Vinci‘den.

1

İki farklı versiyonu olan resmin önce ilkinden bahsedeceğim. İncil’deki hikayeye göre Yusuf, Meryem‘le İsa‘yı alıp Mısır’a götürüyor. Burası için ‘Betlehem çıkışı’ diyebiliriz. Resimde dört figür var ama Yusuf yok. Merkezdeki genç kadın, Meryem. Kendi sağında duran çıplak çocuk formundaki ise Yahya. Meryem, sağ eliyle Yahya‘yı hafiften öne doğru çıkarır, daha doğrusu takdim eder gibi duruyor. Soluna baktığımızda ise çıplak bebek İsa‘yı görürüz. Meryem‘in Yahya‘yı İsa‘ya takdim ettiği açıktır.Yahya ellerini tapınır pozisyonda İsa‘ya doğrultmuş, İsa ise onu kutsar vaziyette. Meryem‘in sol eli açık (kimine göre; ‘pençe gibi’) İsa‘ya doğru uzanmış. Elin bu halini korumacılık olarak yorumlayabiliriz. Meryem, Hirodes‘in katliamından kaçırdığı oğlunu son nefesine kadar korumuştur.

2

Bebek İsa’nın hemen arkasında duran kadın figürü, Gabriel (Cebrail). Gabriel meleği, sol eliyle İsa‘yı tutarken sağ elinin işaret parmağıyla Yahya‘yı gösteriyor. Kıyafeti gayet sıradan olan Gabriel, resimde bize doğru bakan tek figür. Detaysız, hatları boyayla  belirginleştiren sfumato tekniğini kullandığı bu ilk resimde Da Vinci, sıcak renkleri tercih etmiş. Her figürün bedeni, güneş ışınıyla aydınlanmış. Arka plandaki kayalıklı yolun devamında da yine güneş ışınları resme ışık veriyor.

3

İkinci resimdeki farklılıklardan söz edeyim. Bu resimde zaman, ilkine oranla daha geç. Bunu, figürlerin yüzlerini aydınlatan ay ışığından anlıyoruz. Daha koyu ve karanlık bir atmosfer hakim. Meryem‘in ve İsa‘nın başları üzerindeki haleler ve Yahya‘nın koluna iliştirilmiş uzun saplı haç dışında en dikkat çekici başkalık, Cebrail‘dir. Bu versiyonda Cebrail, Yahya‘yı işaret etmiyor ve bize doğru bakmıyor. Hıristiyanlık’ı yücelten bu versiyon, kilise menfaatleri için bu şekilde düzenlenmiş olabilir. Da Vinci‘nin yine kayalıklı yolla derinlik verdiği esere ay ışığı hakim.

Leonardo_da_Vinci_Virgin_of_the_Rocks_(National_Gallery_London)

1483 ile 1486 yılları aralığında tamamlanan ilk resim, Louvre Müzesi‘nde sergileniyor. 1495 ile 1508 yılları aralığında yapılan ve Da Vinci‘nin çıraklarının da katkı verdikleri 189.5 x 120 cm ebatlarındaki eser, Londra Ulusal Galerisi‘nde.

Reklamlar

One response to “Leonardo Da Vinci’nin “Virgin of the Rocks” eseri

  1. Geri bildirim: Raphael’in “The Marriage of The Virgin” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s