Orazio Borgianni’nin “Head of an Old Woman” eseri

borgianni

Orazio Borgianni, İtalyan Barok akımının en az bilinen ressamlarından. Kişisel olarak düşmanı olsa da yoğun olarak görülen Caravaggio etkisinden kurtulamayan Borgianni, 1610 senesinde bir portre resmetti. 53 x 39 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan “Head of an Old Woman” adlı resim, New York’taki Metropolitan Müzesi‘nde sergilenmekte.

İtalyan ressam Orazio Borgianni, 1574 yılında Roma’da dünyaya geldi. Caravaggio‘nun ışık-gölge tarzının etkisini pek çok resminde görebileceğiniz ressam, 36 yaşında “Head of an Old Woman“ı tamamladı. Resim bittikten 6 yıl sonra, 42 yaşında hayatını kaybeden Borgianni, 26-27 yaşından beri içinde ölüm geçen eserler verdi. Bu eserine de ölüm havası hakimdir.

2

Sol profilden resmedilen yaşlı kadın figürü, enlemesine genişleyen dekolteli bir elbise giymiş. Yaka tarafı beyaz olan bu elbise koyu gri gibi görünüyor. Ressamın gölge vermek için kahve tonlarını kullandığı başındaki eşarp ise sanıyorum krem ile beyaz arası bir renkte. Başını biraz öne doğru eğmiş kadının eşarbı, düzensizlik hissi veren gelişigüzel bir şekilde yayılmış. Kadının nerdeyse tamamen beyazlamış saçları, yaşının 70’in üzerinde olduğunu gösteriyor. Elbette bu yaş tahmini için figürün yüzündeki kırışıklıkları da referans aldım.

1

Kaşlarından başlayarak alnının tümü çizgi çizgi olan figürümüzün bir derdi var. Kaşlarının duruşu, gözlerinin boş bakışından anlıyoruz bunu. Omuzlarının düşük oluşu ve başını öne doğru eğişi bu fikrimi destekliyor. Kulağı oldukça ayrıntılı bir şekilde çizilen figüre ışık, başlığından alnına vuruyor. Boynuna baktığımızda çenesinin sivri gölgesini gördüğümüz figürümüzün çukurlu gözleri karanlıkta kalmış.

1610 yılında tamamlanan bu resim, Borgianni‘nin ölüm hakkında fazla kafa yorduğu döneme denk düşer. Bu eserinde de ressam, kadının düşünceli ifadesinde ‘yaşlanmak‘ ve ‘ölüm‘ üzerine düşündüğünü açık seçik belli ediyor. İnsanoğlunun bilhassa 50’li yaşlarında başladığı ölüm çekincesinin açık net ifadesi olan bu resim, az bilinen İtalyan‘ın az bilinen işlerinden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s