Georges Seurat’ın “The Eiffel Tower” eseri

la tour eiffel

Puantilizm yahut ‘Noktacılık‘ da denilen küçük ve nazik fırça darbeleriyle yapılan resimlerin bir akım haline gelmesi, Georges Seurat sayesinde olmuştur. 31 yıllık kısa ömründe önemli eserler veren Fransız ressamın 1889’da yaptığı “The Eiffel Tower“dan söz edeceğim. 

Ölmeden 1 yıl evvel tamamladığı bu resimdeki mimari eser, Paris’teki meşhur Eyfel Kulesi’dir. Seurat‘ın kuleyi resmetmesinin sebebi, kulenin yapılışıdır. Dünya Fuarı’nın 100. yılı şerefine iki yılda yapılan kule, Gustave Eiffel tarafından tasarlandı. Maupassant‘ın burun kıvırdığı bu yapıyı ressamımız çok beğenmiş olmalı ki noktalayarak bu işi çıkardı. 24 x 15 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan resim, Amerika’daki San Francisco Güzel Sanatlar Müzesi‘nde sergileniyor.

1

Orijinal ismi “La Tour Eiffel” olan resim, küçük ebatlarıyla görkemli, büyüleyici değil, mütevazı ve kişiye özgüymüş hissi veriyor. Sanat tarihinde büyük yer sahibi bu kulenin böylesi objektif gözlerle çizilmiş olması, Seurat‘ın sonuna dek güvendiği aklının ürünüdür.

1

Kuleyi karşıdan gören bir noktadan yapılan eserde mavi, kırmızı ve sarı renkleri çoğunlukta. Alt kısımda yeşil rengini de kullanan Seurat‘ın bu resmine yakından baktığımızda hiçbir şey net değildir. Resmi ancak uzaktan baktığımızda net görürüz. Yani bütünlüğü sağlayan uzaklıktır. Bu bağlamda “The Eiffel Tower“in illüzyon olduğunu söyleyebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s