Francisco Goya’nın “Saturn Devouring His Son” eseri

saturn-devouring-one-of-his-children-1823

İspanyol ressam Francisco Goya, 73 yaşında “Quinta de Sordo”, yani “Sağırın Evi” adını verdiği bir eve taşındı. Eve verdiği bu ad, 1792’de geçirdiği sağırlıktan değil, evin eski sahibinin sağır oluşundan sebepti ve ressam, 1823’e dek yaşadığı bu evin duvarlarına tam 14 resim yaptı. Ruh halini yansıtan bu resimlere “Karanlık Resimler” denildi ve hiçbiri Goya tarafından isimlendirilmedi. O yüzden birazdan anlatmaya çalışacağım “Saturn Devouring His Son“un öyküsünün bu resimle ilgisi %99’dur. 

Yunan Mitolojisi titanlarından Kronos (Roma’da ‘Satürn’), kendi evladı tarafından tahtından edileceğini öğrenir. Hades, Poseidon, Demeter, Hestia ve Hera iktidar hırsından kör olmuş babaları tarafından diri diri yenilirler. Kronos‘un karısı Rhea, evlatları için çok üzülür ve en sevdiği oğlu Zeus‘u (Roma’da ‘Jüpiter‘) kocasından kaçırmayı başarır. Onu bir sepete koyarak nehre bırakır ve Zeus, başka bir diyarda büyür. Kronos ise Zeus niyetine kundaklanmış bir taş parçası yediği için laneti yıktığına inanmıştır. Zeus olgunlaşıp geri döndüğünde babasını yerinden eder ve kardeşlerini kurtarıp tahta çıkar.

1

Resimde gördüğünüz figür, tahmin edeceğiniz gibi Kronos‘tur ve küçük evladını yemektedir. Başını ve bir kolunu yediği çocuğun diğer kolunu yemeye davranan Kronos’un yüzündeki ifade, eseri, bu konuyu işleyen diğer eserlerden ayıran en önemli özelliktir. Uzun beyaz saçlı, yaşlı bir adam bedeninde resmedilen Kronos‘un yüzünde şaşkın, kendini bilmez, deliliğin sınırına gelmiş bir aklın yansıması var.

3

Mayıs’ın 3’ü, 1808” eserinden hatırlayacaksınız;  Goya, onlarca insanın ölümüne şahit olmuş, şiddetsiz geçmeyen günler yaşamış ve yıllar süren bir psikolojik bunalıma girmiştir. Bu sebepten, “Sağırın Evi” adlı evinde yaptığı resimler hep karanlık ve depresiftir. 1819 ile 1823 yılları arasında tamamladığı bu resimde vahşeti, Kronos‘un bebeği tutan parmak eklemlerinde görebilirsiniz. Bebeği yerken içindeki hırsı dışına yansıtan Kronos, resmin orijinalinde erekte vaziyettedir. Evinin duvarlarından tuvallere aktarılan bu Karanlık Resimler serisi, aktarım esnasında pek çok detayını kaybetti. Kronos‘un çocuklarını yiyerek ulaştığı doyum esnasında erekte olan erkeklik organı da bu detaylardan biri.

2

Karanlık, koyu kahve ve siyahlı bir arka plana sahip olan resmin orijinal ismi “Saturno devorando a su hij“dir ve Türkçeye “Çocuklarını Yiyen Satürn” olarak çevrildi. 83 x 146 cm ebatlarındaki kanvasa yağlıboyayla yapılan eser, Madrid’deki Prado Müzesi‘nde sergileniyor.

2 responses to “Francisco Goya’nın “Saturn Devouring His Son” eseri

  1. Geri bildirim: Francisco Goya’nın “Allegory of the City of Madrid” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Çocuklarını Yiyen Tanrı | Yazdığım En Güzel Şiir Sensin...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s