Frida Kahlo’nun “Still Life, Roses” eseri

Frida Kahlo, 1907’de dünyaya geldi. 1925 yılında bir otobüs kazası yaşadı ve hayatı bütünen değişti. Bu değişim, ona, mütemadiyen acı verdi ama Frida, güçlü karakteri sayesinde hiçbir zaman kadersizlik saplantısı yapmadı. Kazadan sonra yeteneği, en çok da durumu gereği ressamlık yolunda hızla ilerleyen Frida Kahlo, kaza henüz gerçekleşmeden bir natürmort boyadı. Bu natürmort, sevgilisiyle olan ilişkisini anlatıyordu.

Frida-Kahlo-Paintings-1925-Still-Life-Roses

Diego‘yla yakınlık kurduktan sonra pek çok resminde Diego‘nun ona hissettirdiği aldatılmışlık, acı, mutluluk ve aşk‘ı çizen Frida, daha Diego hayatına girmemişken yaşadığı ilişkilere de derinlik katardı. Bunu “Still Life, Roses” , orijinal ismiyle; “Naturaleza Muerta Rosas” adlı eserinden anlıyoruz. 41.2 x 30 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan resim, özel koleksiyonda saklanıyor. 

Still Life, Roses“, Frida‘nın ilk resimlerinden. Sürekli çiçek bulunan evindeki şişman gövdeli vazolardan birini model alarak yaptığı tahmin edilen bu tabloda koyu ve karanlık renkler çoğunluğu oluştururken yavru ağzı rengindeki gül çiçekleri parlak görüntüleriyle  olumlu bir hava veriyor. Koyu renkli vazonun içinde iki boynu bükük gül, masa olduğunu tahmin ettiğim koyu renkli zeminde de bir başka gül var. Ayrıca vazoda henüz açmamış iki tomurcuk ve yoğun yeşil yapraklar da var.

Gelelim anlama. Vazodaki iki boynu bükük gül, Frida‘da o dönem aktif olan iki hissi temsil ediyor. Bu hisler, aşk ve sevgi. Çiçeklerin soluk olmasının sebebi, bu hislerin ölmek üzere olması. Bunu sebebi, Frida‘nın sevgilisi Alejandro Gomez Arias‘ın çapkınlığı. Frida ile birbirlerini sevmelerine rağmen aralarında hep başka kızlar oldu ve Frida‘nın bahtsızlığı Diego‘yla da devam etti. Aldatılmışlık hissini daha Diego‘yla tanışmadan da bilen Frida‘nın bu sembolik eseri, henüz 18’inde yapmasına rağmen ‘amatör’ denilemeyecek kadar başarılı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s