Edward Burne-Jones’in “Sidonia von Bork” eseri

Sidonia_von_Bork

Tüyler ürperten, akıllara durgunluk veren, inanılmaz ve daha bir çok şey. 16. Yüzyıl sonu, 17. Yüzyıl başlangıcına gideceğiz. Büyücülükle suçlanan ve 72 cinayetle birden yargılanan bir kadından söz edeceğim. İsmi, Sidonia von Borcke. Edebiyatta ‘femme fatale‘ karakter olarak kendine köklü bir yer edinen bu kadın, İngiliz ressam Edward Burne-Jones‘in resmine de konu oldu. “Sidonia von Bork” adlı bu guaj ve suluboyayla tamamlanan eser, Tate Galerisi‘nde sergileniyor. 

Tasarımcı kimliğiyle öne çıksa da Millais’ten söz ederken de değindiğim Ön Rafaelloculuk akımına eserler veren Edward Burne-Jones, 1833’te İngiltere’de doğdu. 27 yaşındayken 333 x 171 cm‘lik kağıt üzerine sulu ve guaj boyayla yaptığı “Sidonia von Bork” adlı eseri, Wilhelm Meinhold‘un “Sidonia the Sorceress” adlı romanında kullanıldı. Bu Gotik romandan bir sahneyi resmeden ressamımız, bu sebepten yağlıboya tercih etmemiş.

1

Pomeranya, Baltık Denizi’ne kıyısı olan Polonya’nın batısı, Almanya’nın doğusunda bir bölge. Sidonia von Borcke, 1548’de Pomeranya’da doğdu. Von Borcke ailesi, soylu bir aileydi ve dolayısıyla Sidonia bir asilzadeydi. Babasını 3, annesini 20 yaşında kaybeden genç kadın, 1620’de mahkeme tarafından verilen kararla öldürüldüğünde sayfalar dolusu suçtan yargılanıyordu. Bilinen 72 kişinin ölümünden sorumlu olan Sidonia’nın işi büyücülüktü ve yaptıkları arasında cinlerle, Şeytan’la ilişkiye girmek, onları insanların başına musallat etmek tarzında ürkütücü işler de vardı. Yıllarca mahkeme tarafından yargılanan ve gördüğü işkence sonucu suçlarının bir kısmını itiraf eden Sidonia, 18 Kasım 1619’da cezaevine girdi ve 1620’de öldürüldü.

2

1898’de kaybettiğimiz İngiliz ressam Edward Burne-Jones, 1860 yılında yazar Wilhelm Meinhold‘un “Sidonia the Sorceress” (“Büyücü Sidonia”) romanı için bir resim yaptı. Genellikle ‘Medusa‘ şeklinde resmedilen Sidonia, Jones’in resminde genç ve güzel bir kadın formunda. Resimde Sidonia‘nın giydiği beyaz üzerine siyah örümcek desenli görkemli kıyafet, Giulio Romano‘nun 1531’de yaptığı “Portrait of Margherita Paleologo” adlı eserindeki kadın portresinin kıyafetinden esinlenilerek çizildi.

3

Eserde bize yan profilden görünen Sidonia, kabarık kahverengi saçlarına parıltılı mücevherlerle süslenmiş bir file takmış. Kulak hizasından kırmızı bir gülle tutturulan saçlarının elbisesi kadar görkemli hali, onun ‘femme fatale‘ kimliğini destekliyor. Bu gülle aynı renge boyanan dudakları ve buna zıt giden açık ten rengi bir uyum içinde. Sol elinde kıyafetiyle aynı desenden başlığını tutan figür, sağ eliyle boynundaki kolyeyi koparırcasına çekiyor.

4

Arka tarafta gördüğünüz kadın figürü, kıyafetlerinden anlayacağınız gibi bir rahibe. Sidonia, söz konusu suçlarını bir rahibeye itiraf ediyor. Arka tarafta birbirleriyle saklı bir muhabbet içerisinde olan erkek figürleri ise bize arkası dönük. Figürler merdivenin başında, sanki resimden çıkacaklarmış gibi görünüyor. Zeminde gördüğünüz parlak detaylar, Sidonia‘nın saçlarıyla bir ahenk oluşturuyor. Koyu pastel renkli ve sık desenli duvarlar da yine Sidonia‘nın kıyafetiyle uyumlu.

Eserde belki de en az dikkat çekici detay sağ altta duruyor. “1860” ve “E. Burne Jones” imzası bulunan uzun ve ince bir kağıdın üzerinde duran siyah örümcek, yine bir ‘femme fatale‘ destekleyici.

 

Reklamlar

One response to “Edward Burne-Jones’in “Sidonia von Bork” eseri

  1. Geri bildirim: Edward-Burne Jones’in “Fatima” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s