Eugene Delacroix’in “Mademoiselle Rose” eseri

tumblr_lc6uzepaGh1qz4yqio1_1280

1798’de Fransa’da dünyaya gelen Eugene Delacroix, henüz 20’sindeyken bir nü tablo yaptı. “Mademoiselle Rose” yahut “Seated Nude” adını taşıyan resim, akademili genç ressamın ilk çıplaklarından. Kaynaklara göre 1817 ile 1824 arasında sürekli ara vererek tamamladığı eser bitmeden bir başka nü olan “Nu feminin assis“i yaptı. Bu resmi de en aşağıda paylaşıyorum.

1

Eugene Delacroix, sanatını icra ederken uzunca bir süre John Constable‘nin etkisinde kaldı. Constable de onun gibi bir Romantik’ti, ancak İngiliz idi. 1817’de başladığı bilinen “Mademoiselle Rose” de Constable etkisiyle yapılmış işlerindendir. Çıplak bir kadın figürünün yer aldığı eser, 66 x 81 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla resmedildi.

2

3

Bir stüdyo pozu olduğu anlaşılan resimde kadın, dikdörtgen bir ahşap oturakta oturuyor. Vücudu yandan resmedilen kadın; yani Matmazel Rose, poz verirken ressama baktığı için yüzünün tamamı görünmekte. Sol eli sol dizine doğru bırakılmış, eli açık. Sağ kolu ise omuzdan itibaren arkaya doğru atılmış, eli tersten yukarı doğru açık. Dirseğinde bir parça erkeksiliğe sahip olan Matmazel Rose‘nin apaçık olmasına rağmen belki de en az dikkat çeken tarafı göğüsleri. Oldukça dik ve diri çizdiği göğüslerle doğurganlığa gönderme yapan ressam, çırılçıplak olan figürünün cinsel organını, bedenini yandan çizerek saklamış.

4

İşlemeli bir şal ve üzerine gelişigüzel koyulan kırmızı bir örtü üzerine oturan figürümüz, sol ayağını yine ahşaptan yapılma bir blok üzerine koymuş. Kahve tonlarındaki zeminle bir uyum içinde olan yeşil ve kahve tonlarındaki fon sayesinde kadın figürümüz öne çıkıyor. Kıvırcık, kahverengi saçları başı üzerinden topuz yapılan ve alnının hemen üstünden siyah bir taç takan Matmazel Rose‘nin hafifçe kızarmış yanakları ve eğri duruşu, çıplaklığından utandığını gösteriyor. Fransa’daki Louvre Müzesi‘nde sergilenen bu resim, Delacroix‘in baş eserlerinden biri.

nu delacroix

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s