Edouard Manet’in “The Fifer” eseri

flutcu manet

Hatırlayacaksınız, “Kırda Öğle Yemeği” isimli eseri Salon tarafından reddedilmiş, tam merkezinde yalnız garson kızın durduğu “Folies-Bergere’de Bir Bar” eseriyle memleketinin eğlence yaşamını gördüğü gibi yansıtarak yergi toplamıştı. 51 yıllık ömründe verdiği resimlerle başta Emile Zola olmak üzere büyük isimlerin hayranlığı kazanan Edouard Manet‘in bir başeserini, “The Fifer“i anlatmaya çalışacağım.

1832 doğumlu Edouard Manet, “Le dejeuner sur l’herbe” (“Kırda Öğle Yemeği”) ile Fransa’da ses getirmiş ve en verimli döneminde çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. 33 yaşında İspanya’ya seyahat eden ressamımız, 9 yıl önce yaptığı Almanya ziyareti esnasında gözüyle görüp de etkilendiği Diego Velazquez‘in eserlerinin devamını İspanya’da görme şansı buldu. Velazquez‘in renk ve biçim anlayışından ciddi manada etkilenen Manet, memleketine döndüğünde nerdeyse ‘apar topar’ resim yapmaya başladı. 1866’da 161 x 97 cm‘lik kanvasa yağlıboyayla yaptığı ve şu an Orsay Müzesi’nde sergilenen “Le Fifre“; İngilizce’de “The Fifer” veyahut “Young Flautist“i (“Flütçü“, “Genç Flütçü“) tamamladı.

1

Önce arka plandan bahsetmek istiyorum. Velazquez‘in 1630’larda yaptığı portrelerdeki belirsiz renkle hazırlanan fondan etkilenen Manet, kafasında yarattığı görüntüyü eserinde vermeyi başarmış. Bunu en iyi zeminle duvar ayrımını yansıtan belirsiz ayrımdan anlarız. Çocuğun ayak bastığı yerdeki gölge, bir zeminin var olduğunu gösterir. Dizlerinden biraz daha aşağı hizaya bakarsanız burda da zeminle duvar ayrımını görebilirsiniz. Manet‘in belirsiz bir koyulukla yansıttığı bu ayrım, çocuğu daha fazla ön plana çıkarıyor ve derinlikten bahsetmeyi zorlaştırıyor. Zorlaştırıyor, çünkü o ince geçiş aslında resme derinlik katıyor.

2

Çocuğa gelelim. Bu çocuk bir Fransız. Manet, 10 – 12 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim bu oğlan çocuğunu resmederken kullandığı modelin yanında oğlu Leon Leenhoff‘tan etkilenmiş de olabilir. İspanya seyahatinin üzerinde bıraktığı etki, bu eserde İspanyol asilzadeleri gibi giyinmiş çocukla kendini fazlasıyla göstermekte. Yan flüt çalan genç oğlan çocuğunun yanlardan diklemesine siyah şeritli kırmızı pantolonu, siyah ceketi ve ceketin sarı düğmeleri koyu ve keskin tonlarda boyanmış.

3

 

Omzundan beline uzanan beyaz kemeri yine keskin tonda ve zıtlığı yansıtıyor. Göğsüne asılı sarı parlak kılıfının alt tarafının gölgesi pantolona düşmüş. Açık ten rengi ve kepçe kulakları, birbirinden ayrık, küçük patlak gözleri ve şapkası, Manet‘in detaycılığını gösteren unsurlar. Çocuğun hafiften kızarmış yanakları ve üfleyen ağzı yüzünden biçimsiz duran dudakları, Manet‘in yan flütçüleri incelediğini gösteren önemli ayrıntılardan.

One response to “Edouard Manet’in “The Fifer” eseri

  1. Geri bildirim: Edouard Manet’in “The Dead Toreador” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s