Gustave Caillebotte’nin “Young Man at His Window” eseri

caillebotte young man

Türkçeye “Zemin Kazıyıcılar” olarak geçen “Les Raboteurs de Parquet“, Fransız sanatçı Gustave Caillebotte‘nin başeseridir. Bu eserini 1875’te tamamlayan ressam, aynı yıl bir yağlıboya işi daha çıkardı. Fransızca ismi “Jeune homme a sa fenetre” olan bu resmi anlatmaya çalışacağım. 

46 yıllık yaşamının büyük bir kısmını resim yaparak geçiren Gustave Caillebotte, İngilizceye “Young Man at His Window“; Türkçeye “Penceredeki Genç Adam” şeklinde çevrilen “Jeune homme a sa fenetre“yi 27’sinde yaptı. Resimde gördüğünüz genç adam, ressamın erkek kardeşi Rene‘dir. Eser yapıldığı zaman 24 yaşında olan Rene, 25’inde hayatını kaybetti. Rene‘yi kaybettikten sonra 18 yıl daha yaşayan ressamımız, bu eserini hep ayrı tuttu.

1

Resimde üzerinde beyaz gömlek, siyah bir takım elbise giymiş genç bir adam görüyoruz. Ellerini cebine atmış, dik bir şekilde sokağa bakıyor. Net bir yere odaklandığı anlaşılan genç adam bir kadına (orada duran bir kadın var), bir arkadaşına ya da hiç tanımadığı birine bakıyor olabilir. Bize arkası dönük duran bu adam, dışarıda birini/ bir olayı izlerken biz de onu izlemekteyiz. Yani onun seyredişinden haberdar olmayan her kimse, figürümüz de farkında olmadan o kişiyle aynı durumda.

3

Mermer sütunlu bir balkonlu pencere olan bu alanda duran figürümüzün gölgesi, sağındaki uzun pencereye yansıyor. Hemen arkasında turuncu tonlarında bir sandalye var. Caillebotte, sandalyeyi sıcak tonla boyamayı tercih etmiş. Halı da bu canlılığa destek veriyor. Figürümüzün gölgesini yansıtan pencerenin çifti olan diğer pencere, paralel duruyor. Pencerelerin açılış açılarına dikkat ederseniz her ikisi de sanki bize doğru açılmış.

2

Dışarı çıkalım. Burası Paris’teki Malesherbes Bulvarı. Gün ışığının harikulade bir biçimde vurduğu sağdaki caddenin ismi Miromesnil Caddesi. Bu eser yapılmadan tam 15 yıl evvel ailesiyle birlikte Miromesnil üzerindeki bir apartman dairesine taşınan Gustave‘nin model olarak kardeşini seçtiği bu eserinin neden özel olduğunu artık daha iyi anlarsınız.

Zola‘nın “…O bir fotoğrafçı” dediği Gustave Caillebotte‘nin bu tablosundaiç mekandayız. Lakin dikkatler, iç mekandan çok dış mekana kayıyor. Binaların çizgisine, gökyüzünün rengine bakınca Emile Zola‘nın yorumuna katılmamak işten değil. 117 x 82 cm‘lik kanvasın üzerine Caspar David Friedrich etkisiyle yapılan eser, özel koleksiyonda saklanıyor.

One response to “Gustave Caillebotte’nin “Young Man at His Window” eseri

  1. Geri bildirim: Gustave Caillebotte’nin “Paris Street; Rainy Day” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s