Pierre Bonnard’ın “Family” eseri

023

Daha önce “Woman with Dog” adlı eserini anlatmaya çalıştığım Fransız ressam Pierre Bonnard‘ın bu kez baskı tekniğiyle oluşturduğu “Family” adlı işinden söz edeceğim. Yine Japonizm etkisi görülen “Family“, ismi gibi tam bir aile resmi. 

1867 doğumlu Pierre Bonnard, bu resmi 26 yaşında tamamladı. 25-30 yaş aralığında dahil olduğu Les Nabis; Bonnard’la aynı zihniyeti paylaşan ve daha sonra posterden grafiğe, çok amaçlı görsel işlerin Fransa’daki başlama noktası kabul edilecek bir gruptur. Bu grup içindeki sanatçıların resimler, baskıları, dekorasyon adına verdiği ürünlerde sembolist öğeler mevcuttur. Bahsedeceğim “Family“, yahut “Famille” (“Aile“) de bu çatıya dahildir.

11

Sanat yaşamının çok büyük bir kısmında Paul Gauguin etkisinde kalan Bonnard, taş baskı tekniğiyle yaptığı “Family“de br bebek, bir kadın ve bir adam resmetti. Resmin bize göre solunda yer alan bebek, tahminime göre dünyaya geleli 3 aydan fazla olmamış. Resmi tam ortadan ikiye böldüğümüzde sol taraf tamamen bebeğe ayrılmış. Sağa geldiğimizde ise bebeğin annesi rolündeki kadın, bebeği tutmakta. Sağ kolu büyük ihtimalle bebeği kucaklarken sol eli bebeğin göğsünde. Kadının kahve-turuncu tonlu desenli elbisesi, tamamen Japonizm etkisidir.

1

Resmin sağ alt tarafındaki erkek figürü, bebeğe bakar vaziyette. Gür kahverengi saçlı bu genç adam, Bonnard’ın kendisi. Zaten anne rolündeki kadın, ressamın kızkardeşi Andree Terasse, bebek ise Andree’nin oğlu (ressamın yeğeni) Jean. Bebek figürünün (bize göre) sol aşağı tarafa baktığı, kadın ve erkek figürününse bebeğe baktığı eserde odak noktası tabii ki bebek. Doğum her daim ‘umut‘ demektir ve hem konu, hem renk seçimleri itibariyle eserin hissi de ‘huzur‘dur.

111

Arka planın açık tonlu yeşille boyandığı resmin sol üstünde kahverengi bir ağaç dalı uzanıyor. Yine net bir Japonizm etkisi örneği. Pierre Bonnard‘ın eserinin bir kısmına sıkıştırdığı bu öğeler,yukarıda söylediğim doğumu destekler nitelikte. Bebek, bu aileye baharı getiren kişidir (figürdür) ve kadın ile erkeği ‘aile’ yapan bebektir. 1893’te tamamlanan 31.2 x 17.8 cm ebatlarındaki bu taş baskı eser, Kanada Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s