Amedeo Modigliani’nin “Red Nude” eseri

198-big

1884 yılında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Amedeo Modigliani, 35 yaşında tüberkülozdan öldü. Ardından pek çok nü tablo bırakan ressamın bu işlerinde hep, memleketi olan İtalya’nın Rönesans devrinde sıkça resmedilen çıplak Venüs tablolarının etkisi vardı. Bahsedeceğim “Red Nude“, Modigliani‘nin 4 yıllığına Paris’e gelip çılgın gibi nü yaptığı döneme denk düşer. 1914 – 1919 aralığı. “Red Nude” ise 1917 tarihli. Ressamın ölümünden 3 yıl önce. 

Amedeo Modigliani‘nin nüleri genelde gözbebekleri olmayan, ifadesiz oval yüzlü, biçimsiz vücutlu, kıyafetsiz bir biçimde poz vermiş kadın figürleridir. Bir genelleme daha yapayım, bu resimlerde genelde nesne yoktur. Odak noktamız çıplak figür olur ve sıcak renkle boyanmış bu çıplak beden, seyirciye, gerçekte gördüğü kadınlardan daha erotik görünür. 1917 senesinin 3 Aralık gününde ilk kişisel sergisini Paris’te bir sergi salonunda açan ressam, 32 adet nü eser sergiledi. Ancak sergi daha ilk günden polis tarafından kapatıldı ve hem Paris, hem de İtalya sanat camiası, onu ‘müstehcen eserler yapan ressam’ olarak aklına kazıdı.

1

1920 yılında kaybettiğiniz Modigliani’nin kapatılan sergisinde sergilediği “Red Nude“, uzun ismiyle; “Sleeping Nude With Arms Open“, ressamın genel nü çizgisinin biraz dışında kalır. Çünkü bu eserdeki kadın figürümüzün yuvarlak göğüsleri, sıkı karnı, ince beli ve biçimli kalçaları, Modigliani‘nin dümdüz resmettiği çıplaklardan farklıdır. Kırmızı örtülü bir yatak ve mavi yastık üzerine davetkar bir şekilde uzanan kadın figürü, seyircisinde erotik hisler uyandırıyor. Gözbebekleri olmayan kadının gözleri siyaha boyanmış.

2

Kaküllü siyah saçları arkadan toplandıysa da kadının şehvetli yatışıyla dağılmış ve sol kolu başının arkasında durmakta. Figürün kolları görünse de dikkat edin ki elleri görünmüyor. Aynı şekilde dizlerinin biraz üzerinde bitirilen bacaklarının da devamı görünmüyor. Modigliani, kadın figürünün vücudunu boyarken kavisleri ton farklılıklarıyla yansıtmış. 60 x 92 cm‘lik kanvas üstü yağlıboyayla tamamlanan “Kırmızı Nü“, Milan’da Sammlung Gianni Mattioli Galerisi‘nde.

One response to “Amedeo Modigliani’nin “Red Nude” eseri

  1. Geri bildirim: Amedeo Modigliani’nin “L’amazone” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s