Frida Kahlo’nun “Frida and Caesarean Operation” eseri

Image

1907 ile 1947 yılları aralığında yaşamış ressam Frida Kahlo, Diego ile evliliği boyunca iki kez hamile kaldı, ancak ikisini de doğuramadı. 25 yaşındayken yaşadığı ikinci ve son hamileliği düşükle sonuçlanan Kahlo, hislerini sanatıyla paylaştı. Her zaman kişisel ve açık resmeden Frida, doğurmayı çok istediği bebeğini kaybedişini de göstermeliydi. 4 Temmuz 1932‘ye gidiyoruz;

40 yıllık ömründe bu tarih de hayatında fazlasıyla kötü günü olmuş Frida’nın en kötü günlerinden biriydi. Mayıs ayında hamile olduğunu öğrendiğinde hissettiği mutluluk, ilk bebeğini sağlığı sebebiyle kürtajla aldırmak zorunda kalışı ve Diego‘nun çocuk yapmaya isteksizliği yüzünden bir nebze gölgelendi. Ancak sorun yoktu; Diego, bebeği istiyordu ve doktorun dediğine göre çok riskli ve yatakta geçecek  de olsa sezaryenle sonuçlanan bir hamileliği olacaktı. En nihayetinde, Temmuz ayında rahatsızlanan Frida, bebeğini aldırmak zorunda kaldı. Bu olay genç ressam için bir psikolojik yıkımdı.

Image

Esere gelelim. Frida, bize sahneyi yukarıdan gösteriyor. Tam ortaya çırılçıplak bir biçimde uzanan Frida, iki ayak bileğini üst üste atmış, sağ eli kalçasının altında, sol eliyse daha açıkta serbestçe bırakılmış. Saçları baş arkasından tamamen toplu ve gözleri kapalı. Bu yatış pozisyonu, bilincini kaybetmişlikten uzak; yani Frida her şeyin farkında. Farkında olduğu şeyler arasında karnındaki fetüs de dahil. Solunda tıpkı kendi gibi çırılçıplak ve yine kendi gibi pozisyon almış bir bebek var. Bebeğin yüzü yok. Bunun sebebi belki resmin bitmemişliğidir; çünkü bu eser tamamlanmamıştır.

Image

Sağ tarafındaki kadın figürü, yine Frida‘nın kendisi. Beyaz bir kıyafet giymiş ve gözleri açık. Burada, bebeğiyle beraber kendinden bir parçanın da cennete gittiğini anlatmak istiyor olabilir. Ortada yatan Frida‘nın sol tarafı, baş hizasında duran baş, Diego‘ya ait. Diego‘nun solunda duran masada iki adet yuvarlak deney şişesi var. Bu şişeler, Frida‘ya verilen serumlar olabilir. Sağ baş hizasına baktığımızda ise resmin ana konusu olan ‘sezaryen‘i görüyoruz. Resimdeki bu sahnede, bir grup doktorun ameliyat masasındaki hasta üzerinde çalıştığını görüyoruz. Gerçekte ise Frida‘nın bebeğinin alındığını biliyoruz.

Kahve tonlarının ağırlıklı olduğu eser, sanki kötü bir rüyadan alınmış bir sahne gibidir. Frida’nın kaybettiği bebeği ve bu kaybedişle bağlantılı olan her şey, o an yaşadıkları sanki bir karede toplanmış ve gözünün önünden geçmiştir. İşte “Frida and Caesarean Operation“, orijinal ismiyle “Frida y la Operacion Cesarea“, böyle bir karenin resmidir. 73 x 62 cm‘lik kanvs üzeri yağlıboyayla tamamlanmayan eser, Frida Müzesi‘nde sergileniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s