Pablo Picasso’nun “First Communion” eseri

Image

Pablo Picasso, 1881 senesinde İspanya’nın en büyük bölgelerinden biri olan Malaga’nın aynı adı taşıyan şehrinde dünyaya geldi. Tam 23 ismi olan ressam, 91 yıllık yaşamının son nefesini 1973’te Fransa’da verdi. 1896 yılında, yani Picasso 15’indeyken tamamladığı “First Communion“, ressamın yetenek sahibi olduğunun en büyük göstergelerinden biri. Çocuk yaşta yağlıboyayla böyle bir eser tamamlayan Picasso‘nun bu işi Barselona’daki Picasso Müzesi‘nde sergileniyor. 

Image

Eserin adı olan ‘İlk Komünyon‘un (“First Communion”) anlamı, Katolik kiliselerinde yapılan törenden geliyor. Komünyon ayini, İsa’nın son akşam yemeğinde dostlarına ‘kendi bedeni’ olarak sunduğu ekmek ve ‘kendi kanı’ olarak sunduğu şarapla beraber bahsettiği Yeni Ahit‘i (İncil) anmak amacıyla yapılan dinsel törendir. Lakin eserde söz konusu olan ayin, ‘First Communion‘ denilen bir kabul ediliş ayinidir. Açıklayayım; kiliselerde eğitim alan çocuklar, eğitimleri tamamlanınca ailesi ve civar halkın katılımıyla bir kutsama töreni gerçekleştirir. İlk zamanlar 7 – 8 yaşlarında olan çocukların yaşı zamanla yükselmiştir. Picasso‘nun eserindeki İlk Komünyon, kızkardeşi Lola (uzun adıyla ‘Dolores’) için yapılan kutsama ayinidir.

Image

12 yaşında İlk Komünyon ayini gerçekleşen Lola, abisi Pablo‘dan 3 yaş küçüktü. Resmi yaptığı esnada 15’inde olan ressamımız, kardeşini kolları volanlı uzun beyaz bir elbise, başından ayaklarına dek uzanan beyaz bir pelerin, beyaz eldivenler ve beyaz çiçeklerden oluşan taçla resmetmiş. Üzeri beyaz örtüyle örtülüp çiçekli vazolar ve mumlarla süslenmiş mihrapta diz çökerek İncil okuyan kızkardeş Lola‘nın sol yanındaki erkek figürü, babası Jose Ruiz veyahut aile doktoru Vilchez olabilir. Bu figürün de sol arka tarafında kalan genç erkek ise büyük ihtimalle Doktor Vilchez’in oğlu Pere‘dir.

Image

First Communion‘ ayinlerinde kızlar tıpkı ‘küçük gelin’ gibi bembeyaz giyinirler. Erkekler ise smokin giyer. Davete gelenler, genelde hediye alır. 166 x 118 cm ebatlarındaki eser, yapıldığı sene bir sergide sunulmuştu ve aldığı övgülerle İspanyol resim severler tarafından tanınmaya başlandı. Sonrası malum.

One response to “Pablo Picasso’nun “First Communion” eseri

  1. Geri bildirim: Pablo Picasso’nun “Self-Portrait” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s