Peter Paul Rubens’in “Massacre of the Innocents” serisi

masumların kaTLİ 1

Peter Paul Rubens, bugünkü Almanya sınırlarında yer alan Siegen’de dünyaya geldi. Barok tarzı resimler yaptı ve en çok etkilendiği Caravaggio idi. Yaptığı işler arasında en dikkat çekicilerinden biri, daha doğrusu ikisi, “Massacre of the Innocents” oldu. Ne var ki bu eserin Rubens‘e ait olduğu 3 asırdan fazla bir zaman bilinmedi. İncil‘den resmettiği bu işlerinde dehşeti, korkuyu, acımasızlığı ve büyük acıları göreceksiniz.

Sizi uyarmak istiyorum; bu eser çok hassas görüntüler içeriyor. Öyle gerçek boyanmış ki anlatmaya çalışırken zorlandım. Duygusal olarak kaldıramazsınız, hiç okumamanızı tavsiye ederim

2.versiyon masumların katli

2. resim

İncil‘den (Matta, 2. Bölüm) resmedilen bu iki eserde katledilenler, erkek bebekler. Yahudi Kralı Hirodes, Üç Bilge aracılığıyla Mesih‘in gelişini haber alır. Üç Bilge, Meryem adlı bir kadının Betlehem‘de Tanrı tarafından bir erkek bebek dünyaya getireceğini ve herkesin O’na tapınacağını söylediğinde Hirodes, önce çocuğun doğacağı yeri öğrenmek ister. Yine Üç Bilge aracılığıyla öğrenir, ancak Tanrı, oğlunu koruyacaktır. Meryem‘in eşi Yusuf‘a rüyada görünen bir melek, ailesini alıp Mısır’a kaçmasını öğütler ve Yusuf, Meryem‘le beraber Mısır’a gider. Bunu bilmeyen Hirodes, Meryem‘in yaşadığı bölgedeki tüm erkek bebeklerin katledilmesini emreder.

1

1640’ta kaybettiğimiz Peter Paul Rubens, bu vahşeti resmetti. Daha yumuşak ve şiddetten uzak diğer eserlerine nazaran bu vahşet, yalnız kutsal kitap olarak İncil’i benimseyenler için değil, bebeğinin öldürülüşüne şahitlik eden annenin kederine tepkisiz kalmayan herkesin ortak acısıdır. İlk resmi 1611‘de tamamlayan Rubens, ikincisini 1637‘de bitirdi. Her ikisi de ahşap panel üzeri yağlıboya tekniğiyle yapılan resimlerden 142 x 180 cm ebatlarındaki birincisi Kanada’daki Ontario Resim Galerisi’nde; 199 x 302 cm ebatlarındaki ikincisi ise Münih’teki Alte Pinakothek’te sergileniyor.  Ben, 2001’e dek Rubens‘in asistanı Jan van den Hoecke‘ye ait zannedilen ilk eseri baz alacağım.

2

Massacre of the Innocents“, Türkçe’siyle “Masumların Katli” adlı bu eserde pek çok canlı yetişkin ve ölü bebek figürü var. İri gövdeli, kaslı ve çırılçıplak Romalı askerler, Rubens‘in erkek figür anlayışını yansıtıyor. İncelikten uzak, kalın ve kaslı kollarıyla kadınlar ise analık görevini ve bu görevin getirdiği koruyuculuk yükümlülüğünü vurgulamak için bu şekilde yapılmış. Resimde kadınların rolü bebeklerini korumaya çalışmak, erkeklerin rolü bebekleri öldürmek.

3

Eserin tek bir odağı yok. Sol elinde bebeği, sağ elinin tırnaklarını askerin yüzüne geçirip çocuğunu korumaya çalışırken göğüsleri açılan kırmızı elbiseli kadın ve hemen önünde onu korumak için siper olmuş yaşlı bir kadın en dikkat çekici sahnelerden. Yaşlı kadının gövdesine saplanmak üzere olan kılıç, esere devinim veriyor. Resmin bize göre solunda kalan iri erkek vücutlu askerin iki eliyle havaya kaldırdığı bebek, birkaç saniye sonra yerde ölü yatıyor olacak. Bu da yine devinim yaratan sahnelerden biri.

4

Kırmızı elbiseli kadının yüzünü tırnakladığı askerin hemen yanında, geriye doğru düşer gibi duran kadın, yine bebeğini korumaya çalışan annelerden biri. Bu kadını geriye doğru çeken ise bir asker. Resimdeki tek kostümlü asker bu. Miğferinden yüzü görünmüyor ve kadını saçlarından çekiyor. Dikkatli bakınca miğferli askerin sol eliyle arka tarafındaki bir annenin daha saçından çektiğini görüyoruz.

5

Zemine bakınca, yalnızca bir resim olmasına rağmen insan içinde bir acı duyuyor. Kimi boğularak, kimi sağdaki sütuna vurularak (kan var), kimi yere vurularak katledilmiş bu küçük, masum ve cansız bebek bedenleri arasında duyduğu acıdan saçlarını yolan bir anne görüyoruz.

6

Arka planda koşarak çocuklarını kurtarmaya çalışan anneler ve onları kovalayan askerler görüyoruz. Gökyüzü mavi, hava bulutlu ve güneşten izler var. Tüm bunlara rağmen resim oldukça karanlık ve depresif görünüyor. Rubens, etkilendiği Caravaggio‘nun ‘chiaroscuro‘ denilen ışık-gölge tekniğini başarıyla kullanmış. Yine Betlehem yapıları, resme derinlik veriyor. 

Reklamlar

4 responses to “Peter Paul Rubens’in “Massacre of the Innocents” serisi

  1. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Virgin of the Rocks” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Raphael’in “The Marriage of The Virgin” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Annibale Carracci’nin “Landscape with the Flight into Egypt” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Nicolas Poussin’in “The Massacre of the Innocents” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s