Ali Rıza Toroslu’nun “Krizantemli Natürmort” eseri

Image

Ali Rıza Toroslu, ülkemizin asker ressamlarından. Uzun boylu, sarı saçlı ve mavi gözlü dış görünümüyle İbrahim Çallı tarafından ‘İngiliz Ali Rıza‘ lakabı takılan Toroslu, 1875’te doğdu. Ölüm tarihi 1935 olarak bilinen ressamımızın bahsedeceğim “Krizantemli Natürmort” eserine tarih atarken neden ‘1946’ yazdığı bilinmiyor. 

Çallı tarafından asker üniformalı bir portresi yapılan Ali Rıza Toroslu, camianın ‘İngiliz Ali Rıza‘sı idi. 20 yaşında Harbiye Askeri Okul’a kaydolan Toroslu, okulda resim dersi de alıyordu ve içindeki resim sevdasıyla pek çok yağlıboya eser verdi. Bugün hala açık artırmalarda satılan resimlerinden “Krizantemli Natürmort“, aile koleksiyonunda yer alıyor. Eser için 3.500 TL fiyat biçilmiş.

Image

Krizantem, bizim bildiğimiz ismiyle ‘Kasımpatı‘ çiçeği, papatyagillerden gelme, renkli ve hemen her çiçek gibi hoş kokulu bir bitki. Kasım aylarında açan ve Çin’de adına festival düzenlenen bu çiçek, bazı Balkan memleketlerindeki düğünlerde de başrolde yer alır. Yani anlayacağınız Kasımpatı çiçeği, bazı kesimler tarafından ‘kutsal‘ görülen bir çiçektir. Ressamımız Ali Rıza Toroslu‘nun aldığı Batı altyapılı resim eğitiminin sonuçlarını bu natürmorttan görebilirsiniz.

Image

Bir natürmort eser için anlatabileceğim çok fazla bir şey yok, ancak ustalığı görebileceğiniz ışık-gölgeden bahsedebilirim. Ressamın model aldığı vazo, büyük ihtimalle parlak ve koyu renkli. Bunu eserde vazonun üzerine vuran ışıktan anlıyoruz. Eğer nesne mat olsaydı ışığın vuruşu çok daha farklı olurdu. Nesne, ahşap bir masa üzerinde veyahut yerde, duvarın dibinde duruyor olabilir; derinlik algısı yaratılmadığı için bunu bilemeyiz. Açık mor renkli, geniş yapraklı büyükçe krizantemler, oldukça taze görünüyor. Bu çıkarıma, sağ üste doğru uzanmış açmamış tomurcuktan varıyorum. Vazonun gölgesi ise sağ tarafta. Demek ki ışık soldan geliyor.

35.5 x 23.5 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan eserin sol alt kısmında “A. Rıza, 5. 1946” şeklinde imza atılmış. Buradaki “5“, 5. ay olan Mayıs ayı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s