Bir anekdot 11: TBMM raporuyla Şevket Dağ’ın ölümü ve ödenen tazminat

939364

Şevket Dağ‘ı nasıl biliriz? Sanayi-i Nefise‘nin ilk öğrencilerinden olan Dağ, Halife Abdülmecid‘le yakın dosttu. Bugün resimleri hala rekor fiyatlara satılan ressamımız, inançlı bir adamdı. Bu sebepten cami resimleri yapmaktan zevk duydu. En sevilen işleri tarihi eserlerin iç mekan resimleri ve peyzajlarıdır. Sanatçılığını bir kenara kaldırıp siyasi yaşamına da değinmemiz gerek, çünkü Dağ, bir dönem Konya’dan iki dönem Siirt’ten vekil olarak TBMM‘ye bağlıydı. 

Şevket Dağ Beyefendi, “…Yaz kış demeden kolalı beyaz yaka gömlek giyerdi, her daim şıktı. Daha ilk dersten bize kurşun kalemi nasıl tıraşlayacağımızı gösterdi.” diyen Fikret Mualla’nın Galatasaray’dan resim hocasıydı. Son Halife Abdülmecid’den günü,gününe tam 3 ay önce; 23 Mayıs 1944‘te vefat eden Dağ, hala milletvekili görevindeydi. Vefatından sonra ailesine 4.200 lira tazminat ödendi ve tazminatı bildiren rapor hazırlandı. Raporu 1951’de ölen iki İdare Amirliği’ne bağlı muhasebe müdürlerinden İrfan Ferit Alpaya ve Abdülmuttalip Öker imzaladı.

1Kaynak

 

One response to “Bir anekdot 11: TBMM raporuyla Şevket Dağ’ın ölümü ve ödenen tazminat

  1. Geri bildirim: Bir anekdot 11: TBMM raporuyla Şevket Dağ’ın ölümü ve ödenen tazminat | Resim Biterken | hayri166's Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s