Claude Monet’in “Mount Kolsaas” serisi

Image

Fransız ressam Claude Monetİzlenimcilik akımın ‘olgunluk dönemi‘nde bir seri yaptı. Norveç ziyareti esnasında kaldığı yerden gördüğü Kolsas Dağları‘nı aynı açıdan ancak farklı renk ve görüntüde resmeden Monet‘in 6 eserlik serisinden bir işi Orsay Müzesi‘nde, biri Monet Müzesi‘nde sergilenirken diğerleri özel koleksiyonlarda saklanıyor.

Ressamı, 50 yaşında içine kapandığı bir döneme girdi. Daha doğrusu, her bir yanı bahçe olan, doğayla iç içe olabileceği; güneşi ve gökyüzünü seyredebileceği rahat bir ev satın aldı. İzlenimcilik yolunda verdiği işlerin en iyileri, pek çok yorumcuya göre bu dönemlerde ortaya çıkmıştır. Aradan 45 yıl geçtikten sonra, 1895 yılının Şubat ayında Norveç’e, üvey oğlunu görmeye giden Monet, bahsedeceğim altı resimlik seriyi bu seyahati esnasında yaptı.

Image

Image

1925’e dek ‘Kristiania’ olarak bilinen bugünkü Oslo‘dan başlayarak Ringerike ve Baerum gibi yerleri gezen ve burada gördüklerine hayran kalan Monet, bir süre Sandviken‘de kaldı. Kolsass Dağları‘nı karşıdan gören bir yerde durup saatlerce çevreyi izleyen ressam, burası için yazdığı “…Meditasyon etkisi yaratıyor. Doğanın taş verdiği şekil hayranlık uyandırıcı…” cümleleriyle hayranlığı dile getirdi  Aynı zamanlarda Kolsaas Dağları‘nı farklı doğa koşullarında resmetmeye başladı.

Image

Ormanlık olan dağın etekleri, gün doğarken koyu yeşil rengini alır. Bu gördüğünü yeşil, mavi ve kahve tonlarını kullanarak gösteren Monet, Fransa hava şartlarına alışan birinin dayanamayacağı ölçüde soğuk olan bu dağın kar altında kalmış versiyonunu da yaptı. Bunun yanı sıra günün en güzel ışıkları ağaçlara ve dağın tepesine vurduğunda Monet, duyduğu hayranlığı yeşil ve gri tonları kullanarak göstermiş. Serinin “Rose Reflection” adını verdiği eserinde ise Monet, pembe tonlarını kullanarak dağa baharı getirmiş. Serinin “Misty Weather” eserinde tepedeki sisi resmeden Monet, sonbaharı da kahve tonlarıyla kanvasa aktarmış.

Image

Image

 

One response to “Claude Monet’in “Mount Kolsaas” serisi

  1. Geri bildirim: Bir anekdot 15: Claude Monet’in damak zevki | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s