Eugene de Blaas’ın “A Pensive Moment” eseri

Image

Eugene de Blaas, çok bildiğimiz bir isim değil, ama Klasisizm taraftarlarınca bilinmesi gereken bir isim. Venedik sokaklarındaki kadınları mantık ve estetik kurallarıyla, bir fotoğraf gibi resmeden De Blaas‘ın 53 yaşındayken tamamladığı “A Pensive Monent“ten söz edeceğim. 

Ressamımız Eugene de Blas, Avusturyalı ailesinin İtalya göçünde, 1843 yılında dünyaya gelmiş. Üniversitede profesör olan babası, bir sanat tarihçisiydi. Sanat görüşü, Klasisizm‘den yanaydı. Yani akademik eğitimi savunan, eserlerde mantık ve ölçüyü takdir edip hayal gücünü reddedenlerden. Oğlu Eugene‘yi böyle yetiştirmiş ve onun Venedik sokaklarını resmettiği tablolarının ortaya çıkmasına büyük katkı sağlamıştır.

Image

Resimde bel hizasında tuğla duvarın üzerine oturmuş bir genç kadın görüyoruz. Kasaba halkından olduğu kıyafetinden anlaşılan genç kadın, sağ elinin baş ve işaret parmağından destek almakta. Başı soluna doğru çevrilmiş, uzakta bir yere bakmakta. Sol bacağını sağının altına doğru alarak sol ayağındaki terliğini yere bırakmış. Sol eliyse gelişigüzel bir biçimde kucağında duruyor. Saçları ense üstünden bir topuzla tutturulmuş, sırtında şapkası ve belki de en önemlisi sepeti, yerde duruyor.

Image

Sepeti önemli bulmamın sebebi, bir takım yorumcuların bu kadını ‘arzu nesnesi‘ olarak görmesi. Yorum açıklığa kavuşturulmamış ama ben, bunun sebebinin kadının uzaklara bakarken özlem duyduğu şeyleri düşündüğünü zannediyorum. Kadının, hayallerine ulaşabilecek kadar genç olduğu da bir gerçek, ancak maddi/ manevi durumu sebebiyle bir imkansızlık söz konusu olabilir. Bir diğer tahminim de sepetteki elmalardan geliyor. Biliyorsunuz ki Havva, Cennet’teki yasak meyve, yani elma kopardığı için kovuldu. Havva ilk kadın, dolayısıyla ilk arzu nesnesidir. Yorumcu, kadının sepetindeki elmalardan dolayı genç kadına Havva rolü biçmiş olabilir.

Viyana’da bir cadde arası, sanki gizlice gözetlenip farketmediği bir anda fotoğrafı çekilmiş gibi görünen bu eser, De Blaas‘ın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. 53.5 x 85 cm tuval üzerine yağlıboyayla resmedilen “A Pensive Moment“, Türkçe’ye “Dalgın Bir An” çevrildi. Eser, özel bir koleksiyonda saklanıyor.

Reklamlar

One response to “Eugene de Blaas’ın “A Pensive Moment” eseri

  1. Geri bildirim: Dante Gabriel Rossetti’nin “Proserpine” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s