Rene Magritte’nin “Golconda” eseri

Image

Rene Magritte‘nin bakış açısını sözle anlatmak hata olur. Onu anlamak ve eserlerini anlamlandırmak istiyorsanız her resme yapacağınız gibi yalnızca karşısına geçip bakmanızı tavsiye ederim. Fransızca’da “Golconde” diye geçen “Golconda” eseri, 1953’te Brüksel’de tamamlandı. 100 x 81 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan resim, Teksas’taki Menil Koleksiyonu‘nda sergileniyor. 

Image

Eserde çapraz çizgilerle oluşturulmuş ızgara düzeninde çizilmiş adam figürleri görüyorsunuz. Altıgenle konumlandırılan bu adamlar, olması gerektiği gibi asfaltlı bir yolda yürümek yerine gökyüzündeler. İlk bakışta yağmur gibi aşağı yağdırıldığını düşündüğümüz bu beyefendiler, aslında yağmıyorlar. ‘Uçan balon’ diye bildiğimiz helyumlu balon gibi göğe de çıkmıyorlar. Magritte‘nin belirsiz bırakmayı tercih ettiği bu durumu ben, ‘havada asılılar‘ diye yorumluyorum.

Image

Dizaltına dek uzanan siyah pardösü, beyaz gömlek, siyah pantolon, koyu renk kravat ve siyah melon şapkalarıyla bu adam figürleri, büyük ihtimalle ‘memur’u temsil ediyorlar. Çoğunun gölgesi var. Kiminin sağ, kiminin sol eli pardösüsünün cebinde, kiminin koltuk altında evrak var ve ifadesiz duruyorlar. Arka planda gökyüzü, açık mavi rengine rağmen kapalı ve depresif bir hava veriyor. Sağ tarafımızda koca bir bina var, bir kısmı görünüyor. Alt yarısını kaplayan bölümde ise kırmızı çatılı, gri renkli binalar var. Binaların beyaz çerçeveli pencereleri ve beyaz perdeleri tek tip. Bu binalar, Brüksel’in ‘varoş‘ veyahut ‘banliyö‘ dediğimiz şehrin merkezinden uzak kısmına inşa edilen evler olabilir. Magritte‘nin senelerce böyle bir binada yaşadığı ve karakter sahibi olmaktan uzak, toplum için var olan, tek tip insan modellerini çok iyi tanıdığı ve bir dönem kendisinin de öyle olduğunu eseri daha iyi anlamanız açısından söylemem gerek.

Image

Golconda” ile ilgili başka bir detay da eserin adını Belçikalı şair Louis Scutenaire‘nin koyduğudur. Bu isim, Hindistan’ın elmas ticareti yaparak zenginleşen Golkonda kentinden gelir. Magritte‘nin, aklına çok güvendiği şair dostunun isim babası olduğu bu resimde Scutenaire‘yi görmek isterseniz resmi diklemesine ikiye bölün; sağ tarafta, kırmızı çatının önünde duran büyükçe erkek figürü, şairin kendisidir. Bu paragrafın üzerine yakınlaştırıp koydum. Son olarak, Magritte‘yi daha önce “Le Viol” ve “Les Amants” eserleriyle tanıtmıştım.

 

Reklamlar

2 responses to “Rene Magritte’nin “Golconda” eseri

  1. Geri bildirim: Rene Magritte’nin “The Castle of the Pyrenees” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Rene Magritte’nin “The Menaced Assassin” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s