Edvard Munch’un “The Sick Child” eseri

The Sick Child 1907 by Edvard Munch 1863-1944

Edvard Munch‘un 80 yıllık yaşamı kuruntular, kaygılar, hastalık, kaybetme korkusu ve acı, depresyon, alkol ve nikotin, kliniklerde ve resim yaparak geçti. Basitleştirerek bir cümleye sığdırdığım bu koca hayatın Munch için ne kadar ağır olduğunu “Çığlık” tablosundan görebilirsiniz. Ressamın bir şişe şarapla tamamladığı otoportresi de olgunluk dönem vaziyetidir. İlk gençliğinden, 23 yaşındayken tamamladığı “The Sick Child“, Edvard Munch‘un bir acısını gözler önüne seriyor. 

Norveçli ressam Munch, küçük yaşta büyük kayıplar yaşadı. Bu kayıplar, ölümdü ve biri annesi diğer kızkardeşiydi. “The Sick Child“, orijinal ismiyle “Det syke barn” Türkçe’siyle “Hasta Çocuk” olan eserini 1885’te başlayıp 1886’da bitiren ressam, 1877’de; henüz 15’ken tüberkülozdan kaybettiği kızkardeşi Johanna Sophie için senelerce yas tuttu. Ben, 6 farklı şekilde resmettiği eserinin 120 x 118 cm‘lik kanvas üzeri yağlıboyayla yapılmış versiyonundan bahsedeceğim.

1

Resimde bir yatakta hasta bir şekilde yatan kız çocuğu ve onun için üzülen bir kadın görüyoruz. Kadın, küçük kızın annesi. Kızının elini sıkıca tutan anne, bu şekilde ona destek verirken aralarındaki bağı bize de göstermiş oluyor. Bu el ele tutuş şekli, bize bir annenin ölüm döşeğindeki kızı için duyduğu acıyı hissettiriyor. Munch, ressam arkadaşı Gustav Wentzel’in “…Ne biçim ressamsın, yaptığın eller tokmağa benziyor!” şeklinde yerdiği çizim şekline rağmen el ele tutuşları pek çok eserinde ön plana çıkarmıştır.

2

Resimde bir yatakta hasta bir şekilde yatan kız çocuğu ve onun için üzülen bir kadın görüyoruz. Kadın, küçük kızın annesi. Kızının elini sıkıca tutan anne, bu şekilde ona destek verirken aralarındaki bağı bize de göstermiş oluyor. Bu el ele tutuş şekli, bize bir annenin ölüm döşeğindeki kızı için duyduğu acıyı hissettiriyor. Munch, ressam arkadaşı Gustav Wentzel’in “…Ne biçim ressamsın, yaptığın eller tokmağa benziyor!” şeklinde yerdiği çizim şekline rağmen el ele tutuşları pek çok eserinde ön plana çıkarmıştır.

Ağladığı yüzünü saklayan annenin yanında küçük kız, kızıl başını annesinden yana çevirmiş, ondan daha umutlu duruyor. Munch, bize ümit – ümitsizlik, acı -huzur, gençlik – yaşlılık gibi zıtlıklarla beraber en büyük zıtlık olan yaşam ile ölüm‘ü hatırlatıyor. Hemen her eserinde ölüm’ü işleyen Munch, “The Sick Child“deki ‘anne’ figürü için teyzesi Karen Bjölstad’dan poz aldı. Kızkardeşi Sophie olduğunu düşündüğümüz ‘hasta kız’ figürü ise babasının hastası olan 11 yaşındaki Betsy.

Gri ve yeşil tonlarıyla depresif bir hava verdiği eserinde kendi yaşamını hiç saklamadan gösteren Edvard Munch‘un bu eseri, Oslo Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

11111

 

222222222

33333

Reklamlar

2 responses to “Edvard Munch’un “The Sick Child” eseri

  1. Geri bildirim: Edvard Munch’un “Madonna” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Edvard Munch’un “Puberty” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s