Vincent Van Gogh’un “Almond Blossoms” eseri

Image

19. Yüzyıl’da eser yapan en büyük isimlerden Vincent Van Gogh‘un pek çok eserinden bahsettim, ancak özellikle “The Courtesan” üzerinde durmak istiyorum. Çünkü yukarıda gördüğünüz “Almond Blossoms“, tıpkı “The Courtesan” gibi Japon baskıların etkisiyle ortaya çıktı. Ölmeden birkaç ay önce tamamladığı bu resmini Van Gogh, yeğeni, adaşı ve vaftiz oğlu küçük Vincent için yaptı. 

Resmin çıkış noktasını göstermem için sizi 2 yıl öncesine, yani 1888’e götüreceğim. Ruhunu kaybetmeyen nadir sanatkarlardan olsa da ruh sağlığıyla sorunlar yaşayan Van Gogh, Arles’teki bahçesinde yetişen şeftali, kayısı, erik ağaçlarını uzun uzun seyrederek kendine bir çeşit terapi uyguluyordu. Bahar aylarının verdiği ilhamdan sıkça söz eden, dolayısıyla bahadır müjdeleyen her şeye karşı bir ilgi besleyen ressam, Arles’teki ağaçlarının patlayan tomurcuklarından pek çok eser çıkardı. Bunlardan birkaçını yazının en aşağısında paylaşıyorum.

Gelelim 1890’a. Johanna ile evli kardeşi Theo‘nun doğan oğluna ‘Vincent‘ adını vermesi, Van Gogh‘u çok mutlu etmiş ve ona ilham vermiştir. Vaftiz babası olduğu küçük Vincent, hayatının son demlerine gelen usta için adeta bir ‘yeni hayat’ idi ve tomurcuk ona baharı getirmişti. Bebek Vincent‘ten aldığı ilhamla “Almond Blossoms“u (“Branches with Almond Blossom“) yapmaya başlayan Vincent, annesine yazdığı mektupta da eserinden bahsetmişti. Resmi yaparken hastalanan Van Gogh, 1890 yılının Mayıs ayında kardeşinin yanına giderek yeğenine resmi hediye etti ve 4 aya kalmadan son nefesini verdi.

Image

Van Gogh, Theo, Johanna ve küçük Vincent için maneviyatı yüksek olan bu resim, ressamın kopyalayacak kadar etkilendiği Japonizm izlerini taşıyor. Özellikle Utagawa Kunisada’nın eserlerinde sıklıkla yer verdiği bahar dalları, ressamımıza ilham veren noktalardan biri. Eserde gövdesinin üst kısmında dallarının bir kısmına dek; yalnızca bir parçası resmedilen badem ağacı, çiçek açmış tomurcuklarıyla baharı müjdeliyor. Arka planı bütünen maviyle boyayan ressam, bu şekilde bize ‘gökyüzü’ imgesini veriyor.

Türkçe’ye “Çiçek Açan Badem Ağacı” veyahut “Badem Dalları” şeklinde çevrilen 92 x 73.5 cm ebatlarındaki yağlıboya resim, Hollanda’daki Van Gogh Müzesi‘nde sergileniyor.

Flowering almond tree branch in a glass

Blossoming Almond Branch in a Glass with a Book

Almond Tree in Bloom

2 responses to “Vincent Van Gogh’un “Almond Blossoms” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Pere Tanguy” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Green Parrot” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s