Lucas Cranach’ın “Adam and Eve” eseri

Image

İlk dönem Alman Rönesansı‘nın köklü ressamlarından Lucas Cranach, genellikle mitolojik olaylar ve İncil’den hikayeler resmetti. Oğlu da kendi gibi ressam olduğu için ‘The Elder‘ (‘Büyük, Baba‘ anlamında) sıfatını alan Cranach, 81 yıllık hayatının olgunluk çağında; 56’sında sunta üzerine yağlıboyayla bir Adem ile Havva resmi yaptı. Aslında pek çok Adem ve Havva resmi yaptı. Sizi aşağıya alayım;

İncil‘in Vahiy Bölümü, 22. kısımda “Hayat Ağacı“ndan bahsedilir;

“…Kentin anayolunun ortasında akan ırmağın iki yanında on iki çeşit meyve üreten ve her ay meyvesini veren yaşam ağacı bulunuyordu. Ağacın yaprakları uluslara şifa vermek içindir.

Sözü edilen kent, Yeruşalem, yani Kudüs‘tür. Hıristiyanlık için önemli olan Hayat Ağacı, Lucas Cranach‘ın bu eserinde de yer alır. Solda Adem, sağda Havva vardır. İki ayrı levhaya yapılıp birleştirilen eserde arka plan karanlıktır ancak Hayat Ağacı‘nın dallarından sarkan kırmızı elmalar, buranın Cennet olduğunu söylüyor. Havva’nın tarafında yukarıdan sarkan yılan figürüyse yolu İlk Günah‘a çıkarıyor.

Image

Adem‘den bahsedelim. Sol elindeki dalla cinsel organını kapatan Adem, sağ elini başına götürmüş, Havva‘dan yana bakıyor. Havva, sağ eliyle Adem‘e bir elma uzatıyor. Adem ise tereddüt ve kafası karışık bir şekilde Havva’nın teklifini düşünüyor. Havva’nın uzun saçları ve açık göğüsleri, dişiliğini ön plana çıkarmış. Almanya’da, 1528 yılında 172 x 124 cm‘lik levha üzerine yaptığı “Adam and Eve” adlı bu eser, Uffizi Galerisi‘nde sergileniyor.

Aşağıya Cranach‘ın başka Adem ve Havva eserlerini koyuyorum. Bu eserlerden kimi bu resimden önce, kimiyse sonra yapıldı.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Reklamlar

3 responses to “Lucas Cranach’ın “Adam and Eve” eseri

  1. Geri bildirim: Dante Gabriel Rossetti’nin “Proserpine” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Lucas Cranach’ın “Man of Sorrows” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Lucas Cranach’ın “St Barbara” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s