Gustave Courbet’in “The Wheat Sifters” eseri

Image

1877’de kaybettiğimiz Fransız ressam Gustave Courbet, en çok “A Burial At Ornans” ile tanındı, ama en çok “The Desperate Man” ile sevildi. 35’indeyken 131 x 167 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla yaptığı “The Wheat Sifters“te Courbet, iki kız kardeşi ve gayrımeşru oğlunu model aldı. 

Gustave Courbet‘in ölmeden 23 yıl evvel tamamladığı “Les Cribleuses de blé“, İngilizce’ye “The Wheat Sifters“; dilimize “Buğday Toplayıcılar” olarak çevrildi. Hayatını tarımla geçindiren iki kadın ve bir küçük oğlan çocuğu figürü içeren eser, dönemini başarılı bir şekilde yansıtıyor. Bunun kanıtlamak için sizi Doubs‘a götüreceğim. 19. Yüzyıl girişinde Doubs halkı, kadınıyla çocuğuyla ırgatlık ederek geçiminin %44’ünü tarımdan sağlıyordu. Eserin tam merkezinde buğday eleyen bir genç kadın, elenen buğdayları ayıklayan bir başka genç kadın ve havalandırma makinesini kurcalayan bir küçük oğlan yer alıyor.

Image

Sarının sıcak tonlarını gördüğümüz kirli duvarlar, çuvalla kenarlara koyulmuş buğdaylar, sağ tarafta yine sarı tonlarına boyanmış bir kapı. Üç figürün dışında gördüklerimiz bunlar. Gelelim figürlere. Eserin merkezine yerleştirilen genç kadın, neredeyse tüm beden gücünü kullanarak elekle buğday eliyor. Bize arkası dönük olan bu kadın figürü, yüzünün tamamı gizli olan tek figür. Bu figür, Courbet‘in kızkardeşi Zoe.

Image

 

Sol arka tarafta çuvallara yaslanan kadın figürümüz ise ortadaki kadının elediği buğdaydan elindeki hepsiye bir parça almış ayıklıyor. Yorgun görünen bu genç kadın da Courbet‘in diğer kızkardeşi Juliet. Ressamın üçüncü kardeşi Zelie, bu eserde yer almamış. En sağa gidince bir oğlan çocuğu görüyoruz. Bu çocuğun, ressamın gayrımeşru oğlu Desire Binet (Courbet’in ilk adı da Desire’dir) olduğu söyleniyor. Bu çocuk, tahıl havalandırma ve temizleme işi için kullanılan makineyle ilgileniyor. Emekçi iki kadının aksine bu çocuk, merak hissini yansıtıyor.

Image

Courbet‘in 1854 senesinde başlayıp 1855^te tamamladığı bu yağlıboya resim, aynı yıl Salon’da sergilendi. Eser, şu anda Fransa sınırları içinde bulunan Nantes Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s