Frida Kahlo’nun “Magnolias” eseri

Image

Meksika’nın en iyi kadın ressamı Frida Kahlo, tüm dünyanın kaygı içinde olduğu 1945 yılında bir yağlıboya resim yaptı. “Magnolias“; yani “Manolyalar” adlı bu resimde açmış ve açmak üzere olan manolyalar var. Kimi yorumculara göre bu, Frida‘nın “yaşam” ile “ölüm” metaforu. Bence bu resim 1930 senesinde işlenmiş bir insanlık suçuna atıfta bulunuyor.

Frida‘nın ölmeden 9 yıl önce tamamladığı Still Life tarzına giren ve pek bilinmeyen bu işi, 41 x 57 cm‘lik masonit üzerine yağlıboyayla resmedildi. Meksika’daki Balbina Azcarraga’nın koleksiyonunda saklanan resim, bir demet beyaz manolya kompozisyonu. Diego‘nun en sevdiği çiçek olan manolyalar, aynı zamanda Güney Amerika’nın simgesi; tıpkı İstanbul’un lalesi gibi. Sizi şimdi 1930 yılına, Thomas Shipp ile Abram Smith‘in ırkçı yürekler tarafından katledilişine götüreceğim.

Image

Güney Amerika’nın büyük yarası olan Afro-Amerikan Smith ile Shipp’in öldürülüşü ve onlar için yazılan “Strange Fruit” şarkısının öyküsü burada detaylı bir şekilde anlatılmış. Bu sebepten bu konuya girmiyorum. Ressamın eseriyle en büyük ilişki, “Strange Fruit” parçasında atıfta bulunulan bitkinin ‘manolya‘ olması. 2. Dünya Savaşı çatısında korkunç olayların yaşandığı 1945 yılında tamamlanan bu resim, bana göre ’30 yılındaki bu olaydan esinlenilmiş. Bu iddiamda, olayın Frida‘nın memleketinde olması ve ressamın duyarlı kalbi tek dayanağımdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s