Caspar David Friedrich’in “Owl on a Grave” eseri

Image

1774 doğumlu Alman Romantik Caspar David Friedrich‘in meşhur eseri “Wanderer Above the Sea of Fog“dan söz etmiştim. Resim yaparken doğayla bütünleştiğini düşündürten ışık ve renk yansıtmaları, kuşkusuz onun en ayırt edici özelliği. Özellikle güneş ışınlarının düşüşü, sabah sisi, hayvan ve ağaçların doğadaki duruşları Friedrich‘in eserlerinde en gerçek ifadesiyle karşımıza çıkar. Yine bu işlerinden biri olan, odağına bir baykuşu aldığı eseri “Owl on a Grave“den (“Eule am Grab”) bahsedeceğim.

Önce resmin yapıldığı dönemde ressamın içinde bulunduğu durumdan bahsetmem gerek. Zira Friedrich, 66 yıllık ömrünün en yalnız ve depresif günlerini bu zamanlarda yaşadı. 26 Haziran 1835 tarihinde kısmi felç geçiren Friedrich‘in bedeninin sol tarafı büyük ölçüde işlevini kaybetti. Hareketleri kısıtlanan usta Alman, en iyi eserlerini yapmış olsa da resme devam etmek istiyordu. Lakin Almanya’da Romantizm’in modası geçmişti, bu sebeple Friedrich‘in sanatı da onu inzivaya çağırıyordu.

Image

Yaklaşık 1 yıl sonra, 1836’da yaptığı “Owl on a Grave“, kısıtlanan fiziksel hareketleri yüzünden yağlıboya kullanamayacağı için Sepi (sepya; kırmızımsı kahve tonları) renginde kalemle yapıldı. Resimde gördüğünüz baykuş,üzerinde durduğu haçtan havalanmak üzere. Kanatlarını iki yana açmış bir şekilde tam uçuşa geçmek üzere olduğu anı resmedilen baykuş, tırnaklarını durduğu yere geçirmiş ve aşağı doğru bakıyor. Bir Hıristiyan mezarı başına dikilmiş uzun çubuklu haçın üzerinde duran baykuş, bilindiği gibi ölüm ve bilgiçliktir. Ressamın son 5 senesini derin bir yalnızlık içinde geçirdiğini düşünürsek bu resmindeki ölüm saplantısını hemen farkederiz.

Açık mekan resimlerindeki kusursuz ışık vuruşları, bu sepya işinde de yine ön planda. Havanın aydınlık mı, karanlık mı, olduğu belirsiz ancak aşağıda paylaştığım “Cemetary Under the Moon” adlı resim “Owl on a Grave“nin öncesi niteliğinde olduğu için zamanın geceyarısı olduğunu anlarız. Bu eserde baykuş, toprağa bir küreğin üzerine tünemiş, sağ profilden görünmekte. Büyük ihtimalle ilk paylaştığım resmin öncesi. Bunu hem ressamın yaptığı zamana hem de konu itibariyle resme bakarak söylüyorum. Birinci resimdeki bu kürek, toprağı kazmış ve ikinci resimdeki mezar ortaya çıkmış.

Image

1840 yılının Mayıs ayında bir Mason olarak hayatını kaybeden Caspar David Friedrich‘in Rügen sınırları içindeki Cape Arkona Adası’nda resmettiği 25.9 x 22.2 cm ebatlarındki bu kağıt eseri, Rusya’daki Puşkin Müzesi‘nde sergileniyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s